01 Czerwca 2023

Aktualności


Ponad 700 identyfikujących się z polską kulturą lekarzy z całego świata obraduje w Centrum Konferencyjnym UWM, dzieląc się swoimi doświadczeniami i dyskutując o wyzwaniach współczesnej medycyny.

Światowe zjazdy polskich medyków połączone z Kongresem Polonii Medycznej odbywają się co trzy lata (wyjątkiem była pandemia). Za każdym razem gospodarzem jest inne miasto, a w tym roku został nim Olsztyn i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

- Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że spotykają się lekarze, którzy mają rozmaite związki z Polską i którzy żyją oraz praktykują za granicą – w Ameryce, Kanadzie, Skandynawii czy w Europie Wschodniej. To dla nich szansa, aby się spotkać oraz pochwalić sukcesami i osiągnięciami, bo polscy lekarze mają wielki wkład w rozwój współczesnej medycyny – podkreśla Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie i przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Dyskusja naukowa toczy się wokół najbardziej aktualnych problemów. Autorami wystąpień są osoby ze środowiska akademickiego zajmujące się kluczowymi i przełomowymi zagadnieniami, które w istotny sposób zmieniają możliwości leczenia najcięższych chorób w praktyce klinicznej na całym świecie. Wśród nich są oczywiście lekarze i naukowcy z Collegium Medicum UWM, którzy również mają zasługi w tym zakresie.

Jedną z pierwszych sesji naukowych poprowadziła prof. Maria Siemionow, która w tym roku została uhonorowana tytułem doctora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W programie znajduje się również wystąpienie prof. Johna Adlera, amerykańskiego neurochirurga, który zbudował urządzenie ZAP, z którego korzysta Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

W piątek (2 czerwca) odbyła się sesja historyczna poświęcona 550-leciu urodzin Mikołaja Kopernika, która doskonale wpisała się w obchody Roku Kopernika, w których prężnie uczestniczy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Jednym z prelegentów był ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Seminarium Wyższego "Hosianum" oraz Wydziału Teologii UWM, który przyniósł bardzo interesujące i wartościowe eksponaty.  

- Pierwszy z nich to Atlas Anatomiczny Adreasa Vesaliusa z 1543 r., którego dwa egzemplarze znajdują się w naszej bibliotece. Drugi to inkunabuł medyczny, z którego korzystał kiedyś Mikołaj Kopernik i w którym pozostawił odręczne notatki. Podczas mojego wystąpienia opowiadałem właśnie o tym Atlasie Anatomicznym, ponieważ jest to dzieło związane z medycyną i pasuje do tematyki kongresu. Warto podkreślić, że jest to pierwszy nowożytny drukowany atlas anatomii, który obowiązywał niemalże do czasów współczesnych - wyjaśniał ks. dr Tomasz Garwoliński. 

Kopernika jako bardzo sprawnego ekonomistę starał się przedstawić dr Wojciech Szalkiewicz, politolog i kopernikolog amator, jak żartobliwie o sobie mówi. Wygłosił referat pt. Monetae cudente ratio. Ziemię wzruszył, a i pieniądzem obracał  

- Kopernik zajmował się uzdrawianiem finansów Prus oraz całego Królestwa Polskiego. Był prekursorem ekonomii nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Jego prace na ten temat sytuują go w czołówce wybitnych uczonych w zakresie nauk ekonomicznych - prowadził badania i obserwacje, a więc - jakbyśmy dzisiaj powiedzieli - spełniał wszystkie wymogi naukowości. Doszedł do bardzo ciekawych wniosków, które są aktualne do tej pory. To na przykład prawo o wypieraniu pieniądza lepszego przez gorszy, które niesłusznie jest przypisywane również Thomasowi Greshamowi  - podkreślał dr Wojciech Szalkiewicz. 

Ponadto goście wysłuchali wystąpień dr. Jerzego Sikorskiego, który opowiadał o tym, czym Mikołaj Kopernik zajmował się na Warmii, pracowników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, obejrzeć wystawę rozmaitych artefaktów związanych ze słynnym uczonym oraz sprawdzić swoją wiedzę w quizie na temat jego życia. 

Oprócz debat naukowych goście będą mogli skorzystać z takich atrakcji jak wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego czy festiwal zespołów rockowych, w których grają lekarze. IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich i XI Kongres Polonii Medycznej z okazji 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika potrwa do 4 czerwca.

Marta Wiśniewska

 

 

 

PROGRAM NAUKOWY można znaleźć >>> TUTAJ

PROGRAM OGÓLNY dostępny jest >>> TUTAJ

Rodzaj artykułu