04 Marca 2024

Aktualności


Społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zdecydowała, które z projektów zgłoszonych do Otwartego Budżetu Akademickiego zostaną zrealizowane. Jeszcze w tym roku w Kortowie ma się pojawić nowa siłownia na świeżym powietrzu, a na Wydziale Nauk Ekonomicznych przygotowana zostanie strefa nauki i wypoczynku.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie po raz drugi przeznaczył pół miliona złotych na realizację projektów, których autorami są studenci, doktoranci i pracownicy uczelni. Otwarty Budżet Akademicki to okazja, by umożliwić społeczności akademickiej decydowanie o tym, w jaki sposób ma się zmieniać Kortowo. Tym razem organizatorzy konkursu zadbali także o to, by pomysłodawcy nie tracili z oczu celów zrównoważonego rozwoju. Stosowny zapis znalazł się w regulaminie i, jak widać po zgłoszonych projektach, udało mu się zainspirować autorów projektów.

Oficjalne ogłoszenie wyników drugiego Otwartego Budżetu Akademickiego na UWM odbyło się 4 marca. Z pomysłodawcami wszystkich 10 projektów, które zostały poddane głosowaniu, spotkali się prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Bogusław Stec, kanclerz uczelni. Obaj dziękowali autorom projektów za zaangażowanie, poczucie odpowiedzialności za uczelnię oraz gotowość do działania na rzecz wspólnoty uniwersyteckiej.

Chcieliśmy dać społeczności akademickiej możliwość kreowania rzeczywistości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – mówił prof. Jerzy Przyborowski.Studenci, doktoranci oraz pracownicy mogli zdecydować o tym, co można zmienić, poprawić, usprawnić, żeby nasz piękny kampus był jeszcze bardziej przyjazny. Idea wykorzystuje kreatywność osób, które są społecznie zaangażowane, którym nie jest wszystko jedno, co robią i gdzie się znajdują, w jakim miejscu spędzają czas.

Rektor UWM podkreślał też, że Kortowo musi się rozwijać nie tylko z myślą o osobach, które tu studiują i pracują, ale także tych, które odwiedzają olsztyński kampus.

Jak zapewnił z kolei kanclerz UWM, każda inicjatywa zgłoszona do konkursu była godna uwagi, ale projekty, które zostaną zrealizowane z tegorocznego budżetu, mogły być tylko dwa.

 

Ogłoszenie wyników OBA 2024 na UWM

 

Coś dla ciała

W głosowaniu, które trwało tydzień, udział wzięło 1770 osób. Najwięcej osób przekonał projekt zgłoszony przez Filipa Kadziewicza, studenta Wydziału Nauk Ekonomicznych, który zaproponował utworzenie siłowni na świeżym powietrzu.

Kiedy dowiedziałem się, że na UWM będzie organizowany OBA, zastanawiałem się, czego mi brakuje w moim mieście. Siłownia była pierwszą myślą, która przyszła mi do głowy. Przygotowałem opis projektu, załączyłem przykładowe zdjęcia. Inspiracją dla mojego pomysłu była siłownia, która powstała w Warszawie, a która została zaprojektowana przez WK Dzik – mówił Filip. Siłownia ma usatysfakcjonować także bardziej wymagających użytkowników, bo maszyny mają mieć możliwość regulowania obciążeń. To pozwoli przeprowadzić pełny trening, wykraczający poza możliwości ogólnodostępnych siłowni pod chmurką.

Pomysł spodobał się znajomym Filipa z różnych wydziałów, którzy zadbali także o to, żeby go promować wśród swoich koleżanek i kolegów. Jak zapewnia pomysłodawca, taka siłownia na pewno znajdzie swoich zwolenników, ponieważ mnóstwo młodych osób dba o swoją formę w różnych klubach.

Będzie to darmowy klub fitness pod samym akademikiem – zapowiada student.

 

Ogłoszenie wyników OBA 2024 na UWM

 

Coś dla ducha

Wiele wskazuje na to, że przedstawiciele Wydziału Nauk Ekonomicznych najlepiej odpowiedzieli na oczekiwania społeczności, ponieważ także wśród projektów zgłoszonych przez pracowników, to właśnie ich propozycja przekonała do siebie największą grupę głosujących. Dzięki temu w budynku dawnej biblioteki w Kortowie, a dzisiejszej siedzibie Wydziału Nauk Ekonomicznych, pojawi się strefa nauki i wypoczynku. Dr Katarzyna Andruszkiewicz, która dokonała formalnego zgłoszenia projektu, zaznaczyła, że nie działała sama, ale była wspierana przez cały zespół.

Ten projekt dopracowywaliśmy już drugi rok – zaznaczyła reprezentantka WNE, przypominając, że w debiutanckiej edycji OBA wydział także walczył o dofinansowanie na odświeżenie swojego budynku. Żartobliwie dodała więc: – Trochę pozazdrościliśmy nowym wydziałom.

Dr Katarzyna Andruszkiewicz tłumaczyła, że projekt zakłada wyremontowanie holu głównego i utworzenie tam przestrzeni do spotkań, nauki i relaksu. Zaplanowane zostało wyposażenie tego miejsca w nowe kanapy, stoliki, dobre oświetlenie do nauki, kącik do bookcrossingu oraz dużo zieleni.

Zwycięskiemu projektowi Wydziału Nauk Ekonomicznych zagrozić mógł podobny pomysł przygotowany przez sąsiadów, czyli Wydział Biologii i Biotechnologii, który także wnioskował o utworzenie strefy relaksu i nauki.

Warto próbować kolejny raz – przekonywał kanclerz UWM, przypominając, że Wydział Nauk Ekonomicznych był w podobnej sytuacji rok temu. – Teraz nastąpiła mobilizacja i pomysł będzie realizowany.

 

Ogłoszenie wyników OBA 2024 na UWM

 

Kortowo się zmienia na lepsze

Otwarty Budżet Akademicki zadebiutował na UWM rok temu. Była to inicjatywa rektora, który podkreślał, że zależy mu na partycypacyjnym modelu zarządzania uczelnią. W pierwszym konkursie wyłoniono dwa zwycięskie projekty. Pierwszy z nich pozwolił na przygotowanie w kampusie UWM pola do disc golfa. Pasjonaci tej dyscypliny już rozgrywają mecze, a charakterystyczne kosze umiejscowione zostały m.in. w okolicach Górki Kortowskiej oraz za Wydziałem Humanistycznym.

Drugi z projektów, który zyskał rok temu największe poparcie, to zielona wiata rowerowa. Projekt także został zrealizowany, ale na to, by w pełni cieszyć oko roślinnością na jego dachu, trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Tu kluczową rolę odgrywać będzie pogoda.

Bogusław Stec, kanclerz UWM zapowiada, że prace nad realizacją obu zwycięskich projektów ruszą w najszybszym możliwym terminie.

 

OBA 2024 w liczbach:

 • 10 projektów brało udział w głosowaniu;
 • 1770 głosów oddali pracownicy oraz studenci i doktoranci UWM;
 • 28 tysięcy wejść na strona www.oba.uwm.edu.pl;
 • 23:48 – o tej godzinie zagłosowała ostatnia osoba.

 

Wyniki głosowania:

 1. Siłownia na świeżym powietrzu: 383 głosy
 2. MikroMakro – strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych: 375 głosów
 3. BioSfera – strefa wypoczynku, cichej nauki i smaków na Wydziale Biologii i Biotechnologii: 322 głosy
 4. Woda bez plastiku – dystrybutor na każdy wydział: 215 głosów
 5. Strefa wsparcia i rozwoju studentów UWM – nowa siedziba Ośrodka „Empatia”: 168 głosów
 6. Strefa Work'n'Chill: 127 głosów
 7. Kortowski Badminton: 60 głosów
 8. Ruch to zdrowie – ścianka tenisowa: 59 głosów
 9. Przebieralnia: 33 głosy
 10. Strefa odpoczynku na Pływalni Uniwersyteckiej: 28 głosów

 

dbp

Rodzaj artykułu