14 Listopada 2023

Aktualności


Nowa przestrzeń do wypoczynku w kampusie? Miejsce do prezentacji twórczości zdolnych artystów? A może coś zachęcającego do aktywnego spędzania czasu? Warto już myśleć o tym, co można zmienić na lepsze w Kortowie. Przed nami druga odsłona Otwartego Budżetu Akademickiego. Pracownicy i studenci zdecydują o tym, na co przeznaczyć pół miliona złotych.

Projekty do Otwartego Budżetu Akademickiego 2024 będzie można zgłaszać od 11 do 25 stycznia. W tym czasie organizatorzy konkursu będą czekać na pomysły, dzięki którym na lepsze zmieni się przestrzeń w Kortowie. Twórcy projektów powinni wykazać się kreatywnością oraz troską o kampus i społeczność akademicką, a więc tym, za co dziękował rektor UWM autorom pomysłów zgłoszonych do OBA 2023.

Przygotowując się do złożenia wniosku, należy pamiętać, że do realizacji ze środków Otwartego Budżetu Akademickiego UWM mogą być zgłaszane wyłącznie projekty o charakterze infrastrukturalnym, czyli inwestycyjne lub remontowe. Doświadczenie pierwszej edycji konkursu podpowiada, że sukces w głosowaniu odnoszą te pomysły, które odpowiadają na potrzeby jak największej części społeczności. Zgłoszony projekt może cieszyć oko, może ułatwiać codzienne funkcjonowanie, może dawać radość. A najlepiej – rzecz jasna! – żeby łączył te wszystkie zalety.

Przypomnijmy, że w pierwszym Otwarcie Budżecie Akademickim studenci i pracownicy zdecydowali o powstaniu infrastruktury potrzebnej do gry w disc golfa, czyli niecodziennej, ale zyskującej na popularności dyscypliny sportu. Inwestycja pójdzie w parze z przygotowaniem przestrzeni do wypoczynku i nauki oraz z miejscem na grilla.

Drugi zwycięski projekt to ukłon w stronę fanów jednośladów. Zielone wiaty rowerowe mają mieć nie tylko dach pokryty roślinnością, ale i być wyposażone w stację napraw dla rowerów oraz ładowarkę. To z kolei świetne odzwierciedlenie idei Zielonego Uniwersytetu, która jest tak bliska naszej społeczności.

Oba projekty są w fazie realizacji i już wkrótce zaczną służyć społeczności akademickiej.

Otwarty Budżet Akademicki to realizacja przedwyborczej obietnicy prof. Jerzego Przyborowskiego, który kandydując na stanowisko rektora, zapowiadał, że chce włączać społeczność akademicką w decydowanie o uczelni. Jak każdy budżet partycypacyjny, OBA ma odpowiadać na potrzeby społeczności. Ale to także narzędzie sprzyjające budowie wspólnoty. Nic tak nie jednoczy jak wspólny cel, a może się nim stać urzeczywistnienie marzeń o zmianie na lepsze.

 

 

Rodzaj artykułu