28 Czerwca 2024

Aktualności


Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski został wybrany na funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Pracami KRUP pokieruje prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast drugim z wiceprzewodniczących będzie prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich zebrała się w piątek 28 czerwca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jednym z głównych punktów obrad był wybór prezydium na kadencję 2024-2028. Dotychczasowa przewodnicząca – prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – została w tym tygodniu wybrana przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Prezydium KRUP z rektorem UWM w roli wiceprzewodniczącego

Miejsce prof. Kaniewskiej w KRUP zajął rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski. A funkcję wiceprzewodniczących powierzono prof. Ryszardowi Koziołkowi (rektorowi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz prof. Jerzemu Przyborowskiemu (rektorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

– Nie będzie to tajemnicą, że w jakiś sposób byłem do tego przygotowywany. Pracując w pierwszej kadencji [w roli rektora UWM – przyp. red.] w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, mieliśmy tak wspaniałe grono ludzi, którzy czują uniwersytety, znają uniwersytety, którzy są przejęci ich sytuacją i w ogóle szkolnictwem wyższym oraz nauką, że to jest wielka przyjemność móc pracować w prezydium. Cieszę się! To nowe doświadczenie, a jednocześnie wielkie zobowiązanie i wyzwanie – mówił prof. Jerzy Przyborowski w rozmowie z Piotrem Szauerem niedługo po tym, jak oficjalnie ogłoszono nowe władze KRUP.

 

Prof. Jerzy Przyborowski, prof. Bogumiła Kaniewska i prof. Piotr Stepnowski
Prof. Jerzy Przyborowski, prof. Bogumiła Kaniewska i prof. Piotr Stepnowski

 

I prof. Stepnowski, i prof. Koziołek, z którymi w prezydium KRUP blisko będzie współpracował prof. Przyborowski, mają – jak zaznaczył rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – bogate doświadczenie w zarządzaniu dużymi uniwersytetami, zbliżonymi profilowo do UWM.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) została powołana przez Rektorów Uniwersytetów na zjeździe w Krakowie w dniu 16 lutego 1989 roku. Była to odpowiedź środowiska akademickiego na przyjęcie 18 września 1988 roku w Bolonii Wielkiej Karty Uniwersytetów Europejskich.

Celem Konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnienie współpracy między uniwersytetami, aby mogły sprostać one wyzwaniom współczesności i przyszłości. Idea powołania Konferencji w przededniu odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości nawiązuje do inicjatywy z okresu zrywu Solidarności, gdy rektorzy na spotkaniu w Poznaniu 5 grudnia 1981 roku powołali Konferencję Rektorów Szkół Wyższych. KRUP opracowuje oraz przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty, współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich. KRUP powołał komisje dla obszarów tematycznych.

 

Prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Ryszard Koziołek i prof. Jerzy Przyborowski podczas obrad KRUP na UWM
Prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Ryszard Koziołek i prof. Jerzy Przyborowski podczas obrad KRUP na UWM na początku czerwca 2024 r.

 

Rektorzy wobec wyzwań nowej ustawy

Przypomnijmy, że w związku z tym, że na wielu uczelniach w kraju wybrano nowych rektorów, także gremia, które zrzeszają osoby stojące na czele szkół wyższych, musiały zorganizować wybory nowych władz. Ostatnio prof. Jerzy Przyborowski uczestniczył m.in. w spotkaniu plenarnym KRASP, które było jednocześnie zebraniem wyborczym.

Jak już wspomniano, przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich została wybrana prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zastępcami przewodniczącej zostali prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Lis z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Do KRASP należy ponad 110 uczelni. W czasie spotkań tego gremium omawiane są strategiczne problemy szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

– W obradach towarzyszą nam goście. W tym roku takim gościem był także pan minister Dariusz Wieczorek. Rozmawialiśmy o potrzebie zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Mamy wiele uwag, które trzeba zastosować i przełożyć na projekt – zaznaczył rektor UWM, przypominając, że rząd chce nową ustawę wprowadzić do końca roku.

Wśród ważnych kwestii, o których chcą dyskutować rektorzy w kontekście nowego prawa, są m.in. jakość kształcenia, studia podyplomowe czy potrzeba zacieśnienia współpracy z Państwową Komisją Akredytacyjną. 

Była także mowa o finansowaniu badań naukowych. To jest problem, który wraca do nas jak bumerang, ciągle odczuwamy skutki tego niedofinansowania, ale trzeba znaleźć jakieś narzędzia – podkreślił prof. Przyborowski.

Nowe władze w pozostałych rektorskich gremiach

Tydzień temu nowe prezydia wybrały także KRPUT i KRAUM.

Na przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w kadencji 2024–2028 został wybrany prof. Krzysztof Jóźwik z Politechniki Łódzkiej. Od września zastąpi na tym stanowisku prof. Teofila Jesionowskiego z Politechniki Poznańskiej. Zgromadzenie Plenarne, w czasie którego zapadła ta jednomyślna decyzja, odbyło się 20 czerwca na świętującej swoje 120-lecie Politechnice Gdańskiej. UWM w czasie spotkania reprezentował prof. Jerzy Przyborowski.

Wiceprzewodniczącymi KRPUT w kadencji 2024–2028 zostali:

  • dr hab. Danuta Zawadzka – rektor Politechniki Koszalińskiej;
  • prof. Marek Pawełczyk – rektor-elekt Politechniki Śląskiej;
  • prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. 

Pracami KRAUM pokieruje rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska. Zastąpił na tym stanowisku prof. dra hab. Marcina Gruchałę, który pełnił funkcję przewodniczącego KRAUM w kadencji 2020-2024.

Zastępcami nowego przewodniczącego będą:

  • prof. Leszek Domański, rektor elekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie,
  • prof. Zbigniew Krasiński, rektor elekt Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • prof. Marcin Moniuszko, rektor elekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
  • prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

dbp, pisz

 

 

Rodzaj artykułu