27 Października 2023

Aktualności


Inauguracja roku kulturalnego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to muzyczna podróż po świecie kultury studenckiej. W czwartek 26 października swoje talenty zaprezentowały na scenie w Centrum Konferencyjnym: Orkiestra Akademicka UWM, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka oraz Studio Wokalne UWM.

Uczestników wydarzenia powitał ze sceny Rafał Krauze, który tego wieczora godził obowiązki dyrygenta uczelnianej orkiestry oraz prowadzącego koncert, a więc jednocześnie przewodnika po artystycznej ofercie Uniwersytetu. Zanim na scenie wybrzmiały pierwsze utwory, trzeba było uroczyście zainaugurować rok kulturalny. Przyjemny obowiązek tego oficjalnego otwarcia przypadł w udziale prorektorowi ds. studenckich dr. hab. Sławomirowi Przybylińskiemu, prof. UWM oraz prof. dr. hab. Benedyktowi Błońskiemu, dziekanowi Wydziału Sztuki.

Dziekan przypomniał, że wraz z początkiem roku akademickiego Uniwersytet zaczął obchodzić też jubileuszowy rok swojej działalności. Z tej okazji 2 października odbył się koncert Teatru Muzycznego UWM, który działa w strukturze Wydziału Sztuki.

– Disney Gala została przyjęta bardzo owacyjnie, z czego się bardzo cieszymy – zaznaczył prof. Błoński, przypominając także o tym, że Wydział Sztuki obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia. – Cieszymy się, że jesteście państwo z nami.

Prof. Sławomir Przybyliński powitał gości nie tylko w swoim imieniu, ale przekazał też pozdrowienia od rektora prof. Jerzego Przybylińskiego, który nie mógł tym razem wziąć udziału w wydarzeniu.

– Serce i duszą radują się zawsze, że jest nas tak dużo i jest taki piękny odbiór naszych uroczystości – mówił prorektor. – Dzisiaj wystąpią przed nami cztery agendy zgrupowane wokół Akademickiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Bardzo się cieszę, że istnieje taka synergiczna współpraca kultury studenckiej na naszym Uniwersytecie. Wystąpią Orkiestra Akademicka UWM, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka oraz Studio Wokalne UWM, czyli wszystko to, co mamy najlepsze, bo uczelnia to nauka, kształcenie, dydaktyka, ale to również bardzo silny impuls płynący z kultury i sztuki. Dzisiaj będziemy mieli tego najlepszy dowód.

Jak zapowiadał prof. Przybyliński, na scenie miało się dziać dużo. I tak było. Od pierwszych do ostatnich minut koncertu widownia miała szansę uczestniczyć w wydarzeniu o wysokim poziomie artystycznym.

Inauguracja roku kulturalnego 2023/2024. Na scenie: Prof. Benedykt Błoński, prof. Sławomir Przybyliński, Rafał Krauze
Inauguracja roku kulturalnego 2023/2024. Na scenie: Prof. Benedykt Błoński, prof. Sławomir Przybyliński, Rafał Krauze

 

Odpowiedzialność za wprowadzenie gości w dobry nastrój przyjęli na siebie Orkiestra Akademicka UWM i Studio Wokalne UWM. Goście wysłuchali m.in. dwóch piosenek z filmów o Jamesie Bondzie i dwóch utworów z gatunku disco. Była to więc mała próbka dwóch programów artystycznych, nad którymi zespoły pracowały w ostatnim czasie. Pierwszy z nich, „Bondowski” prezentowano już kilka razy (m.in. na zakończenie olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego), więc wiemy, że jest doskonale przyjmowany przez publiczność, a o tym, jakie wrażenie zrobi „Disco symfonicznie”, dowiemy się w sobotę 28 października. O przygotowanie muzyków i wokalistów do występu zadbali, jak zawsze, Rafał Krauze i Urszula Borejszo.

 

Artystki ze Studia Wokalnego UWM

 

Jak wyliczył prowadzący, cztery agendy, które zaprezentowały się na scenie podczas uroczystości, mają łącznie 150 lat. Najstarszą z nich jest oczywiście Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka, który w czerwcu podsumowywał swoje 70-lecie. Na koncercie inaugurującym rok kulturalny chórzyści – pod batutą dr hab. Katarzyny Bojaruniec, prof. UWM – wykonali cztery utwory, dowodzące tego, jak niezwykle zróżnicowany jest repertuar tej grupy.

 

Chór im. prof. W. Wawrzyczka

 

Jako ostatni na scenie w Centrum Konferencyjnym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, który tym razem zaprezentował się w repertuarze „warszawskim”, największą radość sprawiając więc fanom twórczości Stanisława Grzesiuka. O przygotowanie zespołu do występu zadbali dr inż. Ewa Kokoszko (kierowniczka zespołu i choreograf), Dariusz Wiśniewski (kierownik kapeli), Natalia Bałdyga (instruktorka śpiewu) i Alicja Baran (instruktorka tańca). Ze sceny dziękowano tej garderobianej ZPiT, czyli Kindze Treder. Warto też przypomnieć, że akompaniatorem „Kortowa” jest Damian Michałowski.

 

Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo"

 

W październikowy wieczór na scenie w kampusie UWM zaprezentowało się ponad sto osób, a możliwe to było także dzięki – jak przypomniał Rafał Krauze – osobom odpowiedzialnym za organizację wydarzenia, czyli Julii Michalak i Marcie Szulc z Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz Paulinie Truszczyńskiej-Szauer z Akademickiego Centrum Kultury.

Agendy już zapowiadają kolejne wspólne przedsięwzięcia, dając tym samym nadzieję, że jubileuszowy rok na naszym Uniwersytecie będzie rokiem wyjątkowym także ze względów artystycznych.

dbp

Rodzaj artykułu