01 Sierpnia 2023
Aktualności
Siedemnaścioro studentów, w tym aż 11 studentek, po II i III roku budownictwa przez cztery tygodnie po kilka godzin dziennie remontowało w lipcu Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Świtezianki w Olsztynie.
Pracując społecznie, przygotowali i pomalowali ściany w dziesięciu pokojach. Położyli też wykładzinę dywanową w jednym pomieszczeniu, doprowadzili zasilanie do klimatyzatorów w dwóch salach rehabilitacyjnych i wyremontowali łazienkę, łącznie z przebudową instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Motorem Worcampu jest Barbara Duliasz, przewodnicząca Koła Młodych PZiTB w Olsztynie.
– Na mój apel w sprawie Workcampu w pierwszej kolejności odpowiedzieli uczestnicy ubiegłorocznej jego edycji. Z pozostałymi też nie było kłopotu, bo zapisali się po pierwszym spotkaniu na wydziale, na którym wyjaśniłam im, na czym to przedsięwzięcie polega – wspomina Barbara.
Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej wskazała wolontariuszom z Wydziału Geoinżynierii dyrektorka domu dla samotnych matek. To miejsce także było odnawiane przez studentów w poprzednich latach.
Studenci w remont ośrodka włożyli swoją pracę, natomiast materiały i sprzęt budowlany, elektronarzędzia, fachową pomoc w pracach instalatorskich oraz sprzątaniu dostarczyło 12 firm, które dla tej idei pozyskała Barbara Duliasz.
– Prace, które wykonywali studenci budownictwa, nie są objęte programem nauczania na studiach. Takich prac uczą się uczniowie w szkołach branżowych, ale dobrze jest, gdy ludzie na stanowiskach kierowniczych znają się na pracach podstawowych – zapewnia Barbara.
Wie, co mówi, bo jest absolwentką budownictwa UWM z 2018 r., a swoje doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. na budowie nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji i Wydziału Nauk Społecznych, na której była kierownikiem robót. Obecnie pracuje już na budowie Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia PAN w Olsztynie, a gdy ta inwestycja się zakończy, Barbara Duliasz będzie rozbudowywać szpital wojewódzki, także w Olsztynie. Kontaktów z macierzystym kierunkiem, jak widać, nie zerwała, a oprócz Workcampu organizowała dla młodszych kolegów wycieczki po budowie WPiA i WNS.
Każda z trzech dotychczasowych edycji olsztyńskiego Workcampu dotyczyła placówki pomocy społecznej związanej z dziećmi. W 2017 r. studenci UWM wyremontowali pomieszczenia Ośrodka Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ul. Jagiełły w Olsztynie. W sześciu pokojach wymienili podłogi, pomalowali ściany, zamontowali sufity podwieszane. W drugiej edycji Workcamp w 2022 r. odnowili korytarz i jeden pokój biurowy w tym ośrodku. Za każdym razem uniwersyteccy wolontariusze najpierw zbierają materiały budowlane, sprzęt i pieniądze potrzebne na zaplanowany remont, a potem wykonują go własnymi siłami.
lek, Fot. Maciej Zienkiewicz i FB Koła Młodych PZiTB