13 Października 2023

Aktualności


Tegoroczna inauguracja roku akademickiego w Collegium Medicum miała szczególny charakter. Była ona okazją nie tylko do powitania studentów dołączających do wspólnoty akademickiej, ale także szansą na uczczenie 15-lecia kształcenia na kierunku lekarskim.

Rok 2023 jest rokiem jubileuszy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W ostatnich miesiącach uczciliśmy m.in. 550. urodziny Mikołaja Kopernika i rozpoczęliśmy świętowanie 25-lecia istnienia naszej uczelni. Do grona tych wyjątkowych wydarzeń dołączyło 15-lecie kierunku lekarskiego. Szansą, by odpowiednio uhonorować rocznicę jednego z przełomowych momentów w historii Uniwersytetu, była  inauguracja roku akademickiego w Collegium Medicum.

W piątek 13 października orszak akademicki przeszedł spod szpitala uniwersyteckiego do olsztyńskiego amfiteatru, gdzie przyrzeczenia złożyli studenci kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, dietetyki i – po raz pierwszy w historii – fizjoterapii. Następnie członkowie społeczności Collegium Medicum w towarzystwie rektora, prorektorów i zaproszonych gości (wśród których byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i szpitali, z którymi współpracuje UWM, oraz rektorzy innych uczelni medycznych) spotkali się w Centrum Konferencyjnym.

 

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki, prorektor UWM ds. Collegium Medicum, który przewodniczył uroczystości, mówił: – Ogromnie się cieszę, że spotykamy się na kolejnej inauguracji Collegium Medicum. To wyjątkowa okazja, bo świętujemy dziś 15 lat kierunku lekarskiego w Olsztynie i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Nie spodziewaliśmy się, że na to święto przybędzie tylu znakomitych gości i przyjaciół. To powód do ogromnej dumy i satysfakcji, ale jednocześnie dowód, że robimy coś dobrego i pożytecznego dla społeczeństwa nie tylko Olsztyna i Warmii i Mazur, ale całego kraju i nie tylko, bo kształcimy od wielu lat kolegów i koleżanki w języku angielskim.

 

 

Prof. Nawrocki przypomniał o ostatnich sukcesach Collegium Medicum.

Pomimo trudnych ekonomicznie okoliczności zrealizowaliśmy ambitne przedsięwzięcia, np. otworzyliśmy nowe skrzydło w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i uruchomiliśmy Ośrodek Neurochirurgii Głowy, Mózgu i Szyi, który jest najnowocześniejszym ośrodkiem tego typu w Polsce. W rankingu „Perspektyw” nasz kierunek lekarski jest na siódmym miejscu w Polsce – zaznaczył prorektor, przypominając, że oznacza to, że reprezentuje podobny poziom, co inne uczelnie o znacznie większych tradycjach kształcenia kadr medycznych.

 

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Prorektor przypomniał, że przez 15 lat studia na kierunku lekarskim ukończyło około 500 osób. Warto dodać, że społeczność studentów i absolwentów Collegium Medicum jest nie tylko coraz większa, ale także międzynarodowa. Symbolem tego były np. flagi, które zostały wprowadzone do CK przez studentów z Bułgarii, Bangladeszu, Cypru, Danii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Iranu, Izraela, Jamajki, Nigerii, Omanu, Pakistanu, Polski, Rwandy, Sudanu, Szwecji i Zimbabwe.

Dr n. med. Rakesh Jalali, który jako dziekan zajmuje się sprawami studentów English Division, zaznaczył, że studiowanie jest wymagające. Przypomniał, że najważniejszymi wartościami dla przyszłych absolwentów kierunków medycznych powinny być etyka i uczciwość.

Medycyna nigdy nie była łatwa i nigdy nie będzie – mówił dr Rakesh Jalali. – Uczcie się od innych najlepszych rzeczy, nie najgorszych, bo one was sprawdzą na dół. Najważniejsze są przyjaźń, pomaganie sobie i uczenie się od innych bycia dobrym lekarzem.

 

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM, dziekan Wydziału Lekarskiego przypomniał, że jubileusz 15-lecia kierunku lekarskiego zbiegł się z 550-rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, pierwszego lekarza Warmii.

Wyzwanie, które postawił przed nami nasz poprzednik, jest ogromne – przyznał. – Wysiłkiem dotychczasowych władz Uniwersytetu, władz rządowych i samorządowych, jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju kierunku lekarskiego w Olsztynie. Na najwyższe uznanie zasługuje kadra wykładowców naszego Collegium, której zaangażowanie i praca znajdują odzwierciedlenie w wysokim poziomie dydaktycznym, co potwierdzają wyniki egzaminów naszych absolwentów podczas lekarskiego egzaminu końcowego. Słowa szczególnych podziękowań kieruję do byłego rektora, prof. Ryszarda Góreckiego i do pierwszego dziekana Wydziału Nauk Medycznych, prof. Wojciecha Maksymowicza, którzy 15 lat temu mieli odwagę i siłę sprostać wyzwaniu utworzenia kierunku lekarskiego w naszej Alma Mater.

Wspomniany prof. dr hab. Wojciech Maksymowicz o kulisach powołania oraz etapach rozwoju kierunku kształcącego kadry medyczne opowiedział w swoim wykładzie inauguracyjnym („Kształcenie lekarzy – paradygmat i jego etyczne uzasadnienie na przykładzie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie”).

Współtwórca zakończonych sukcesem starań o uruchomienie studiów medycznych na UWM mówił: – Piętnaście lat temu kształcenie lekarzy na UWM to był eksperyment. To było wsadzenie bomby w spokój społeczny, który wtedy mieliśmy.

 

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Pierwszy dziekan Wydziału Nauk Medycznych mówił więc nie tylko o śmiałym planie prof. Ryszarda Góreckiego, który jako ówczesny rektor był pomysłodawcą rozpoczęcia kształcenia na UWM przyszłych lekarzy, ale także o tym, jak wspólnie szukali sojuszników dla tej idei. Podkreślał, że wysiłki włożone w utworzenie medycyny na UWM przyniosły szybko doskonałe rezultaty, bo w siłę rosło nie tylko grono studentów, ale także, a może przede wszystkim, kadra akademicka. Dzisiaj, jak przypomniał prof. Maksymowicz, jest w Collegium Medicum 275 nauczycieli akademickich i są oni gotowi nie tylko kształcić przyszłych lekarzy, ale także rozwijać się naukowo. Kiedy o medycynie na UWM zaczynano myśleć, na Warmii i Mazurach było dwóch lekarzy ze stopniem doktora habilitowanego.

O tym, że wartość, jaką ma dla regionu działalność Collegium Medicum, trudna jest do przecenienia, mówili goście uroczystości, przy okazji życząc społeczności uniwersyteckiej kolejnych sukcesów.

Michał Maleszewski z Wydziału Zdrowia urzędu wojewódzkiego w imieniu wojewody gratulował dotychczasowych sukcesów i życzył: – Niech ten nowy rok akademicki będzie okazją do nowych inspiracji, spełniania swoich marzeń i zdobywania wiedzy, która w przyszłości zaowocuje i otworzy przed państwem nowe ścieżki kariery.

 

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Wicemarszałek Marcin Kuchciński odniósł się do historii Collegium Medicum, podkreślając, że w krótkim czasie Uniwersytetowi udało się spełnić wszystkie cele związane z tworzeniem ośrodka kształcącego kadry medyczne.

Nie byłoby tego bez planu, konsekwencji i wiary w jego realizację. Drodzy studenci, cel bez planu bywa życzeniem – podkreślał Marcin Kuchciński i apelował do rozpoczynających studia, by już teraz myśleli także o swoich celach i przyszłości.

Wiceprezydent Olsztyna Justyna Sarna-Pezowicz odczytała list od prezydenta Piotra Grzymowicza z podziękowaniem za zasługi Collegium Medicum UWM dla rozwoju Olsztyna.  – Niewielu przypuszczało, że to się uda, a się udało – dodała Justyna Sarna-Pezowicz. – Olsztyńska medycyna jest marką naszego miasta i jego znakiem rozpoznawczym. Chcielibyśmy, żeby przynajmniej część studentów wybrała Olsztyn na miasto swojego życia, bo jest to miasto dobrego życia.

Podczas uroczystości z przesłaniem do studentów zwrócił się także prof. Waldemar Kostewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Drodzy studenci, wchodzicie do fascynującego świata. Chronić was i dbać o wasze bezpieczeństwo będzie uczelnia, Alma Mater – mówił. I zapewnił: – Po skończeniu studiów będziecie musieli pracować na swój rachunek, ale zawsze będziecie mieli w tej uczelni przyjaciół, którzy będą was wspierać. Zawsze będziecie mogli zwrócić się do waszych profesorów po radę. Nie zapominajcie o tym. Uczelnia to jak wielka rodzina. Będziecie mogli na nią liczyć.

 

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Do rozpoczynających uniwersytecką przygodę studentów pierwszego roku kilka słów skierowali także ich starsi koledzy. Przewodniczący samorządu studenckiego na Wydziale Lekarskim Jakub Wrocławski mówił m.in. o rozwoju, który gwarantują studia medyczne.

Wraz z nabywaniem wiedzy i osiąganiem kolejnych etapów zwrócicie uwagę, że wasza ciekawość i chęć samokształcenia zbuduje w was pewność siebie, charyzmę oraz empatię w stosunku do osób, którym w przyszłości będziecie udzielać pomocy. Nie pozwólcie sobie tego zatracić – apelował.

W imieniu studentów Szkoły Zdrowia Publicznego głos zabrał z kolei Dawid Dziurski.

Przed wami otworzyła się droga wymagająca ogromnego nakładu wysiłku i pracy nad sobą – zwrócił się do studentów. – Czekają na was setki godzin nauki. Może się to wydawać przerażające, szczególnie na samym początku. Musicie być wobec siebie konsekwentni, ale nie zapomnijcie być też dla siebie wyrozumiali. Bądźcie ciekawscy, dążcie do odnajdywania odpowiedzi, lecz nie bójcie się pytać, szczególnie nas, starszych kolegów i koleżanek.

Z życzeniami-niespodzianką dla społeczności Collegium Medicum pospieszyła m.in. licznie reprezentowana Rada Dziekańska UWM.

Państwa misja jest szczególna, bo jest nią niesienie ulgi cierpiącym i przywracanie do zdrowia chorych. Życzymy spełnienia w tej misji i wiele radości w jej wypełnianiu – mówił w imieniu dziekanów UWM prof. Benedykt Błoński z Wydziału Sztuki.

Uroczystość swoim występem uświetnił Chór im. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzony przez dr hab. Katarzynę Bojaruniec, prof. UWM. Zakończeniem uroczystości związanych z jubileuszem kierunku lekarskiego było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Alei Absolwentów w Kortowie.

dbp, aw

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 w Collegium Medicum

 

Rodzaj artykułu