06 Czerwca 2024
Aktualności
W zestawieniu opracowanym przez Quacquarelli Symonds klasyfikowane są tylko 22 uczelnie z Polski. W minionym roku w rankingu QS WUR Uniwersytet Warmińsko-Mazurski znajdował się w przedziale 1200-1500. Aktualnie jest w grupie wyższej, czyli w przedziale 1001-1200.
Przy przygotowaniu rankingu pod uwagę brane są: reputacja akademicka, liczba cytowań, reputacja wśród pracodawców, wyniki dotyczące zatrudnienia absolwentów, stosunek liczby studentów do liczby wykładowców, umiędzynarodowienie, międzynarodowe sieci badawcze, liczba studentów z zagranicy, zrównoważony rozwój.
– Jesteśmy bardzo dumni i trochę zaskoczeni awansem w tym rankingu – zaznacza prof. Paweł Wielgosz, prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia. – Ten skok przypisujemy temu, że na naszą korzyść zmieniły się kryteria rankingu. Doszły dwa nowe. Pierwsze z nich związane jest z realizacją zasad zrównoważonego rozwoju. Zatem dostaliśmy dodatkowe punkty za działania, które podejmuje nasz Green Team w tym zakresie. Drugie nowe kryterium to International Research Network mówiące o współpracy międzynarodowej mierzonej publikacjami. Należy się wykazać przynajmniej trzema publikacjami z autorami zagranicznymi, które ukazały się w ciągu ostatnich pięciu lat. W innych kategoriach trzymamy poziom.
Na szczycie rankingu od 13 lat utrzymuje się Massachusetts Institute of Technology (MIT). Imperial College London przeskoczył o cztery miejsca i zajął w tym roku drugie miejsce, a Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Harvarda znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu. Pierwszą piątkę zamyka Uniwersytet Cambridge.
– Warto podkreślić, że ewaluacji poddanych było 5600 najważniejszych uczelni ze świata, zatem zajmowane przez nas miejsce jest wysokie – zaznacza prof. Wielgosz.
red.
Warto przeczytać: