Poznaj nasz Uniwersytet

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim połączysz studiowanie z przyjemnościami. Cieszymy się, że to właśnie w progach naszej uczelni wejdziesz w pełne radości i niezapomnianych chwil, studenckie życie. Poznaj naszą uczelnię i sam zdecyduj, z których możliwości będziesz korzystał.

 

Blisko, jeszcze bliżej – Kortowo

Większość budynków dydaktycznych znajduje się w Kortowie, dlatego – w zależności od wybranego kierunku – to właśnie w tym miejscu będzie toczyło się Twoje nowe życie: edukacyjne i towarzyskie.

Kortowo to najpiękniejszy kampus w Polsce. Ocenisz to sam, jednak wyjątkowe położenie naszego studenckiego miasteczka, bliskość lasów i jezior, świetne połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta, a także ogromne zaplecze kulturalno-rozrywkowe i sportowe, robią wrażenie właściwie na każdym. Ten niezwykły klimat i studencka atmosfera zachęcają zarówno do nauki na łonie natury, jak i podejmowania wielu innych aktywności związanych z pasjami i zainteresowaniami. Jest tu wszystko czego potrzebujesz do codziennego funkcjonowania: sklepy, kluby studenckie, gastronomia, a także bogata infrastruktura rekreacyjna. W sumie to aż 230 ha przestrzeni gotowej na Twoje przybycie.

 

Otwarte granice – ERASMUS+, MOST

Naszym studentom ułatwiamy kształcenie się za granicą skutecznie realizując program ERASMUS+. Dzięki niemu możesz wyjechać do wybranego kraju, poznać jego kulturę, nawiązać nowe przyjaźnie, nauczyć się jezyka obcego. To nie tylko szansa na nowe odkrycia zawodowe i towarzyskie, ale także prawdziwa, życiowa przygoda. Realizujemy również program MOST, który umożliwia przez semestr lub nawet cały rok studiowanie na jednej z 20. wybranych uczelni w Polsce.

Studiuj i mieszkaj – Akademiki

W Kortowie znajdują się wszystkie akademiki należące do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To tanie i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zapomnisz o codziennych dojazdach na uczelnię, a dotarcie do plaży, urokliwego lasu, klubu czy biblioteki, zajmie Ci mniej niż chwilę. Do wyboru masz aż 10 domów studenckich, w których znajdziesz darmowe wifi, sale do cichej nauki, sale do ćwiczeń i tv. W każdym z nich nawiążesz nowe przyjaźnie (których podobno nie zapomina się przez całe życie) oraz poczujesz czym jest prawdziwe, studenckie życie i samodzielność. Domami studenckimi opiekuje się Fundacja Żak.

 

Rozsmakuj się w Kortowie – Gastronomia

Nie pozwolimy Ci chodzić głodnym. Zaplecze gastronomiczne w naszym miasteczku studenckim przygotowaliśmy tak, abyś mógł zjeść tanio i dobrze. Raz po domowemu – jak u mamy – innym razem po warmińsku, abyś mógł poznać smaki regionu. Do Twojej dyspozycji są między innymi: Bufet Centrum, Stołówka Kwadrans, Restauracja Tafla, Bar u Michała, Arton Klub Absolwenta, Kawiarnia „Biblioteka Cafe” czy też Cafe Bar w Szpitalu Uniwersyteckim, który znajduje się poza Kortowem.

 

Drzwi do wiedzy – Biblioteka Uniwersytecka

W nowoczesnym budynku Biblioteki Uniwersyteckiej znajdziesz wyciszenie i miejsce idealne do nauki. To przestronne wnętrza, które sprzyjają indywidualnej oraz grupowej pracy. Korzystając z bogatych zbiorów książek i publikacji z łatwością przygotujesz się do zajęć i egzaminów. Znajdziesz tu również stanowiska komputerowe, miejsca do pracy dla osób z niepełnosprawnościami, urządzenia do samodzielnego wypożyczania książek, a w razie gdy nauka pochłonie Cię na długie godziny, także kawiarnię i automaty z przekąskami.

 

Studiowanie dla każdego – Uniwersyteckie Centrum Wsparcia

Tworzymy zaplecze, które psychologicznie wspiera naszych studentów. Wiemy, z jak wieloma problemami mierzą się młodzi ludzie, dlatego jesteśmy po to, aby pomóc Ci znaleźć własną ścieżkę.

W Ośrodku Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” uzyskasz pomoc psychologiczną, wskazówki i porady dotyczące tego jak radzić sobie z emocjami, nałogami, przemocowymi i toksycznymi relacjami. Mamy również narzędzia, które pomogą Ci rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne. Jesteśmy po to, by ułatwić Ci zrozumienie świata, innych ludzi, a przede wszystkim siebie.

Poprzez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami tworzymy przyjazne środowisko dla osób, które borykają się z różnymi ograniczeniami. Ułatwiamy studiowanie, niwelujemy bariery, z którymi możesz się spotkać, a także oferujemy rozwiązania, które sprawią, że Twoja niepełnosprawność nie będzie przeszkodą w zdobywaniu wiedzy.

Rzecznik ds. Równości Szans na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jest Twoim wsparciem w przypadku, gdy spotkasz się z sytuacją nierównego traktowania m.in. ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne. Jego nadrzędną rolą jest wypracowywanie w środowisku akademickim równościowych standardów.

 

Studenckie święto – Kortowiada

Kortowiada to olsztyńskie juwenalia, okrzyknięte najlepszymi w Polsce. To czas, w którym studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przejmują klucze do bram miasta. Swoją obecność zaznaczają radosną, głośną i kolorową Paradą Wydziałów, która zmierza przez centrum miasta, aż do Kortowa. Podczas majowego święta miasteczko studenckie zmienia się w jeden wielki plac zabaw, na którym brać akademicka integruje się podczas zawodów, oryginalnych wyzwań i gwiazdorskich koncertów.

 

Wsparcie finansowe - Stypendia

Stypendia oferowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski mają wesprzeć Cię w możliwości studiowania i zniwelować barierę socjalną. To również nagroda dla najlepszych studentów za wyjątkowe osiągnięcia naukowe.

Na naszej uczelni możesz starać się o:

Stypendium rektora – przyznawane za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne oraz za wysoką średnią. Stypendium otrzymuje jedynie 10% studentów z danego kierunku. Warto o nie zawalczyć!

Stypendium ministra – możesz je otrzymać za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.

Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami – pomoc materialną możesz otrzymać, jeśli masz udokumentowaną niepełnosprawność.

Stypendium socjalne – dedykowane jest tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jest określane na podstawie dochodu przypadającego na jednego członka rodziny studenta.

Zapomoga – to jednorazowa pomoc finansowa wypłacana w przypadku zaistnienia trudnej sytuacji takiej jak na przykład: śmierć bliskiego członka rodziny, ciężka choroba, utrata stałego źródła dochodu czy inne zdarzenie losowe. Pamiętaj, że taką pomoc możesz otrzymać dwa razy w roku.

Kredyt studencki – umożliwia Ci samodzielne utrzymanie się na studiach. Zaciągnięty kredyt zaczynasz spłacać dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, ale warto pamiętać, że odsetki pokrywane są z budżetu państwa, a kwotę kredytu można umorzyć. Warunkiem są jedynie Twoje dobre wyniki w nauce!

 

Z kulturą na TY – Akademickie Centrum Kultury

Studia to nie tylko nauka! Akademickie Centrum Kultury zrzesza agendy, w których możesz odnaleźć swoje artystyczne powołanie. Osoby pragnące spełniać się muzycznie swoje kroki powinny skierować do folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, Orkiestry Akademickiej UWM czy do Studia Wokalnego. Być może swoją nową pasję odnajdziesz w Zespole Sygnalistów Myśliwskich ARTEMIS. Jeśli bliski jest Ci sport warto, abyś zajrzał do Yacht Klubu UWM, Akademickiego Klubu Łuczników, Uniwersyteckiej Drużyny HONEYBADGES czy Akademickiego Klubu Żeglarskiego SZKWAŁ. Jeśli interesujesz się fantastyką i science-fiction przyłącz się do Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki OLIFANT. Pasję do fotografii możesz natomiast realizować w Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”, a teatralną w Teatrze Studenckim „CEZAR” lub alternatywnym Teatrem KloszART.

Jeśli masz nosa do newsów i czujesz w sobie dziennikarski sznyt, koniecznie przekrocz progi naszych kortowskich mediów: Radia UWM FM, Telewizji KORTOWO i „Wiadomości Uniwersyteckich”.

Przy Wydziale Sztuki czeka na Ciebie pierwszy w Polsce akademicki Teatr Muzyczny UWM, który na swojej scenie łączy ludzi rozmiłowanych w musicalach. Jeśli natomiast fascynują Cię utwory chóralne dołącz do działającego od ponad 70 lat uczelnianego Chóru im. Prof. Wiktora Wawrzyczka.

 

Aktywni na UWM – Sport

Cenisz sobie aktywność fizyczną? My też! Dlatego stworzyliśmy infrastrukturę wspierającą młodych sportowców. Pod opieką uczelni są: Pływalnia Uniwersytecka, siłownia, hala sportowa, stadion lekkoatletyczny, „orliki” i korty tenisowe. Fizyczne zainteresowania naszych studentów wspieramy zrzeszając ich w Klubie Sportowym AZS UWM Olsztyn, w Akademickim Klubie Turystycznym, Akademickim Klubie Płetwonurków SKORPENA czy też w Ośrodku Jeździeckim UWM.