Poznaj nasz Uniwersytet

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim połączysz studiowanie z przyjemnościami. Cieszymy się, że to właśnie z nami wejdziesz w pełne radości i niezapomnianych chwil, studenckie życie. Poznaj naszą uczelnię i sam/a zdecyduj, z których możliwości będziesz korzystał/a.

 

Blisko, jeszcze bliżej – Kortowo

Większość budynków dydaktycznych znajduje się w Kortowie, dlatego – w zależności od wybranego kierunku – to właśnie w tym miejscu będzie toczyło się Twoje nowe życie: edukacyjne i towarzyskie.

Kortowo to najpiękniejszy kampus w Polsce. Ocenisz to sam/a: wyjątkowe położenie naszego studenckiego miasteczka, bliskość lasów i jezior, świetne połączenia komunikacyjne z innymi częściami miasta, a także zaplecze kulturalno-rozrywkowe i sportowe. Ten niezwykły klimat i studencka atmosfera zachęcają zarówno do nauki na łonie natury, jak i podejmowania wielu innych aktywności związanych z pasjami i zainteresowaniami. Jest tu wszystko, czego potrzebujesz do codziennego funkcjonowania: sklepy, kluby studenckie, gastronomia, a także bogata infrastruktura rekreacyjna. W sumie to aż 230 ha przestrzeni gotowej na Twoje przybycie.

Otwarte granice – ERASMUS+, MOST

Naszym studentom i studentkom ułatwiamy kształcenie się za granicą, skutecznie realizując program ERASMUS+. Dzięki niemu możesz wyjechać do wybranego kraju, poznać jego kulturę, nawiązać nowe przyjaźnie, nauczyć się języka obcego. To nie tylko szansa na nowe odkrycia zawodowe i towarzyskie, ale także prawdziwa przygoda. Realizujemy również program MOST, który umożliwia przez semestr lub nawet cały rok studiowanie na jednej z 20. wybranych uczelni w Polsce.

 

Studiuj i mieszkaj – Akademiki

W Kortowie znajdują się wszystkie akademiki należące do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To tanie i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zapomnisz o codziennych dojazdach na uczelnię, a dotarcie do plaży, urokliwego lasu, klubu czy biblioteki, zajmie Ci mniej niż chwilę. Do wyboru masz 9 domów studenckich, w których znajdziesz darmowe wi-fi, sale do cichej nauki, sale do ćwiczeń i tv. W każdym z nich nawiążesz nowe przyjaźnie (których podobno nie zapomina się przez całe życie) oraz poczujesz, czym jest prawdziwe, studenckie życie i samodzielność. Domami studenckimi opiekuje się Fundacja Żak.

Rozsmakuj się w Kortowie – Gastronomia

Nie pozwolimy Ci chodzić głodnym/ej. W naszym miasteczku akademickim znajdziesz różnorodne lokale gastronomiczne oraz sklepy, w których zrobisz niezbędne zakupy. Do Gotowe dania obiadowe możesz kupić w: Barze u Michała (w Rektoracie, ul. M. Oczapowskiego 2), GreenGo Bistro & Coffee Kortowo (w Bibliotece Uniwersyteckiej, ul. M. Oczapowskiego 12b), bar mleczny Kortowiak (ul. B. Dybowskiego 11) też Cafe Bar w Szpitalu Uniwersyteckim, który znajduje się poza Kortowem.

 

Drzwi do wiedzy – Biblioteka Uniwersytecka

W nowoczesnym budynku Biblioteki Uniwersyteckiej znajdziesz wyciszenie i miejsce idealne do nauki. To przestronne wnętrza, które sprzyjają indywidualnej oraz grupowej pracy. Korzystając z bogatych zbiorów książek i publikacji z łatwością przygotujesz się do zajęć i egzaminów. Znajdziesz tu również stanowiska komputerowe, miejsca do pracy dla osób z niepełnosprawnościami czy urządzenia do samodzielnego wypożyczania książek. W razie gdyby podczas nauki dopadł Cię głód, możesz skorzystać ze smacznych posiłków w bistro, a także z automatów z przekąskami.

Studiowanie dla każdego – Uniwersyteckie Centrum Wsparcia

Tworzymy zaplecze, które psychologicznie wspiera studentki i studentów. Wiemy, z jak wieloma problemami mierzą się młodzi ludzie, dlatego jesteśmy po to, aby pomóc Ci znaleźć własną ścieżkę.

W Ośrodku Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” uzyskasz pomoc psychologiczną, wskazówki i porady dotyczące tego jak radzić sobie z emocjami, nałogami, przemocowymi i toksycznymi relacjami. Mamy również narzędzia, które pomogą Ci rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne. Jesteśmy po to, by ułatwić Ci zrozumienie świata, innych ludzi, a przede wszystkim siebie.

Poprzez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami tworzymy przyjazne środowisko dla osób, które borykają się z różnymi ograniczeniami. Ułatwiamy studiowanie, niwelujemy bariery, z którymi możesz się spotkać, a także oferujemy rozwiązania, które sprawią, że Twoja niepełnosprawność nie będzie przeszkodą w zdobywaniu wiedzy.

Rzecznik ds. Równości Szans na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest Twoim wsparciem w przypadku, gdy spotkasz się z sytuacją nierównego traktowania m.in. ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną czy pochodzenie etniczne. Jego nadrzędną rolą jest wypracowywanie w środowisku akademickim równościowych standardów.

 

Studenckie święto – Kortowiada

Kortowiada to olsztyńskie juwenalia, okrzyknięte najlepszymi w Polsce. To czas, w którym studentki i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przejmują klucze do bram miasta. Swoją obecność zaznaczają radosną, głośną i kolorową paradą wydziałów, która zmierza przez centrum miasta, aż do Kortowa. Podczas majowego święta w miasteczku studenckim studentki i studenci, a także wiele tysiące osób, które cenią sobie nasz festiwal, integrują się podczas zawodów, oryginalnych wyzwań, wielu ciekawych wydarzeń towarzyszących, a także bawią się podczas emocjonujących koncertów.

 

Wsparcie finansowe - Stypendia

Stypendia oferowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie mają wesprzeć Cię w możliwości studiowania i zniwelować barierę socjalną. To również nagroda dla najlepszych studentek i studentów za wyjątkowe osiągnięcia naukowe.

Na naszej uczelni możesz starać się o:

Stypendium rektora – przyznawane jest za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne oraz za wysoką średnią. Stypendium otrzymuje jedynie 10% studentów z danego kierunku. Warto o nie zawalczyć! W roku akademickim 2023/2024 to kwota 1700 zł.

Stypendium ministra – to wsparcie finansowe, które możesz otrzymać za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich.

Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami – możesz je otrzymać, jeśli masz udokumentowaną niepełnosprawność. W roku akademickim 2023/2024 stypendium dla osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim wynosi 1200 zł, umiarkowanym – 1300 zł, znacznym – 1500 zł.

Stypendium socjalne – możesz z niego skorzystać, jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej. Jest określane na podstawie dochodu przypadającego na jednego członka rodziny. W roku akademickim 2023/2024 maksymalna kwota stypendium socjalnego wynosi 1900/2200 zł.

Zapomoga – to jednorazowa pomoc finansowa wypłacana w przypadku zaistnienia trudnej sytuacji, np. śmierci bliskiego członka rodziny, ciężkiej choroby, utraty stałego źródła dochodu czy innych zdarzeń losowych. Taką pomoc możesz otrzymać dwa razy w roku.

Kredyt studencki – umożliwia samodzielne utrzymanie się na studiach. Zaciągnięty kredyt zaczynasz spłacać dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. Odsetki pokrywane są z budżetu państwa, a kwotę kredytu można umorzyć. Warunkiem są dobre wyniki w nauce!

 

Z kulturą na TY – Akademickie Centrum Kultury

Studia to nie tylko nauka! Akademickie Centrum Kultury zrzesza agendy, w których możesz odnaleźć swoje artystyczne powołanie. Osoby pragnące spełniać się muzycznie swoje kroki powinny skierować do folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, Orkiestry Akademickiej UWM czy do Studia Wokalnego. Być może swoją nową pasję odnajdziesz w Zespole Sygnalistów Myśliwskich ARTEMIS. Jeśli bliski jest Ci sport warto, abyś zajrzał do Yacht Klubu UWM, Akademickiego Klubu Łuczników, Uniwersyteckiej Drużyny HONEYBADGES czy Akademickiego Klubu Żeglarskiego SZKWAŁ. Kochasz fantastykę i science-fiction? Przyłącz się do Akademickiego Klubu Miłośników Fantastyki OLIFANT. Pasję do fotografii możesz natomiast realizować w Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik”, a teatralną w Teatrze Studenckim „CEZAR” lub alternatywnym Teatrem KloszART.

Jeśli masz nosa do newsów i czujesz w sobie dziennikarski sznyt, koniecznie przekrocz progi naszych kortowskich mediów: Radia UWM FM, Telewizji KORTOWO i „Wiadomości Uniwersyteckich”.

Przy Wydziale Sztuki czeka na Ciebie pierwszy w Polsce akademicki Teatr Muzyczny UWM, który na swojej scenie łączy ludzi rozmiłowanych w musicalach. Jeśli natomiast fascynują Cię utwory chóralne, dołącz do działającego od ponad 70 lat uczelnianego Chóru im. Prof. Wiktora Wawrzyczka.

 

Aktywni na UWM – Sport

Cenisz sobie aktywność fizyczną? My też! Dlatego stworzyliśmy infrastrukturę wspierającą sportowczynie i sportowców. Wśród uczelnianych obiektów są: Pływalnia Uniwersytecka, stadion lekkoatletyczny, Siłownia „Nad Kortówką”, Hala Sportowa UWM, kompleks boisk „Nad Kortówką”, „orliki” i korty tenisowe. Studentki i studenci, którzy kochają sport miejsce dla siebie znajdą w Klubie Sportowym AZS UWM Olsztyn, Akademickim Klubie Turystycznym, Akademickim Klubie Płetwonurków SKORPENA czy też w Ośrodku Jeździeckim UWM. Stawiamy na rozwój fizyczny także podczas zajęć wychowania fizycznego, które wpisane są w program studiów. Odpowiedzialni za nie są trenerzy i instruktorzy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM.