23 Lutego 2023

Nauka


Odchudzanie przy pomocy tłuszczu? Tak, to jest możliwe, ale bez jednoczesnego spożywania węglowodanów. Na tym polega dieta ketogeniczna. Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz UWM rozpoczynają badania nad tym, jak taka dieta działa na ludzki organizm.

Dieta ketogeniczna stała się ostatnio bardzo modna. Tym, że są na takiej diecie bardzo często chwalą się celebryci. Co to takiego? To dieta niskowęglowodanowa – zakładająca znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów, z reguły do maksymalnie 130 g na dobę. Produkty spożywcze bogate w węglowodany, np. pieczywo, makarony, ziemniaki, inne produkty zbożowe są w niej zastępowane produktami bogatymi w tłuszcz (m.in. mięso, ryby, jaja, sery). Dieta ketogeniczna zaleca też spożywanie warzyw i owoców z małą zawartością węglowodanów, np. sałatę, brokuły, ogórki, szpinak, awokado, orzechy. Dieta ta jest stosowana w leczeniu otyłości i jest powszechnie uznawana za skuteczną, dającą szybkie efekty, szczególnie na początku stosowania.

Dużo wiemy na temat jej skuteczności w odchudzaniu, ale mało o tym, jak ona właściwie działa na organizm, na wybrane parametry odżywienia i stres oksydacyjny, czyli np. jak wpływa na nasz metabolizm - mówi dr Natalia Drabińska z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie.

Jest ona kierowniczką projektu ,,KETO-MINOX: Wpływ izokalorycznej, redukcyjnej diety ketogenicznej na metabolizm, stan zapalny, kobiet z nadwagą i otyłością”. Finansuje go Narodowe Centrum Nauki. Dr Drabińska zaprosiła do współpracy dr. hab. n. med. Jerzego Romaszkę z Katedry Medycyny Rodzinnej i Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego UWM. Zaprasza także 80 kobiet w wieku 18-45 lat zmagających się z nadwagą lub otyłością.

Mój projekt ma na celu zbadanie efektywności diety ketogenicznej jako diety odchudzającej wśród kobiet z nadmierną masą ciała. Uczestniczki badania podzielę na 2 grupy po 40 kobiet. Jedna będzie badana, druga - porównawcza. Wszystkie kobiety przez 8 tygodni będą otrzymywać całodzienne bezpłatne posiłki o dziennej wartości 1700 kcal. Panie będą zatem otrzymywać nieco poniżej dziennej normy energetycznej. Panie z grupy badanej otrzymają dietę ketogeniczną, a Panie z grupy porównawczej standardową dietę. W posiłkach diety ketogencznej będzie aż 70 proc. zawartości tłuszczu. To dużo, ale będzie to tłuszcz zawarty w różnych sałatkach z oliwą, orzechach, zielonych warzywach, owocach awokado. Do tego sporo jajek i dania o obniżonej ilości węglowodanów, np. carbonara na makaronie bez węglowodanów – wyjaśnia dr Drabińska.

Taka dieta doprowadzi organizmy uczestniczek badania do stanu ketozy, czyli stanu, w którym będą spalać energię nie z cukru – glukozy, bo go nie zjedzą, ale z tłuszczu dostarczanego w posiłkach i nagromadzonego w tkankach.

A jak jest rola w tym badaniu dr hab. n med. Jerzego Romaszki?

dr Romaszko

Przed rozpoczęciem, w połowie badania oraz na jego zakończenie kobietom pobierzemy krew, mocz i kał do badań, próbkę oddechu. Zmierzymy ich parametry antropometryczne (waga, obwody, skład ciała) i ciśnienie tętnicze. Po roku powtórzymy badania. Wszystko po to, aby przekonać się, jak dieta, którą zaproponowała dr Drabińska wpłynęła nie tylko na nawyki żywieniowe tych pań, ale i ogólny stan organizmu – wyjaśnia dr Romaszko.

Do udziału w badaniu dr Drabińska zaprasza kobiety w wieku 18-45 lat, których BMI wynosi 25,5 – 35, zmotywowane do odchudzania, bez chorób przewlekłych.

Korzyści z udziału w nim to całodzienne, bezpłatne wyżywienie, zbilansowane przez dietetyka i dostarczone do domu przez 8 tygodni, szansa na utratę zbędnych kilogramów i bezpłatny komplet badań (morfologia, biochemia krwi, profil lipidowy, profil wątrobowy, itd.) - zachęca dr Drabińska.

Przewidywany termin rozpoczęcia badania: kwiecień 2023 r. Czas trwania projektu – 3 lata.

Dr Natalia Drabińska jest adiunktem w Zakładzie Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie. Jest absolwentką biotechnologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM z 2014 r., doktorat z nauk o żywieniu człowieka w IRZiBŻ PAN w Olsztynie. Jej naukowe zainteresowania to: żywienie człowieka, chemia żywności oraz niecelowane analizy omiczne (metabolomika, volatilomika). Dr Natalia Drabińska jest współautorką 46 publikacji z listy JCR, laureatką stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców oraz stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Lech Kryszałowicz

 

Rodzaj artykułu