23 Lutego 2023
Nauka
Dieta ketogeniczna stała się ostatnio bardzo modna. Tym, że są na takiej diecie bardzo często chwalą się celebryci. Co to takiego? To dieta niskowęglowodanowa – zakładająca znaczne ograniczenie spożycia węglowodanów, z reguły do maksymalnie 130 g na dobę. Produkty spożywcze bogate w węglowodany, np. pieczywo, makarony, ziemniaki, inne produkty zbożowe są w niej zastępowane produktami bogatymi w tłuszcz (m.in. mięso, ryby, jaja, sery). Dieta ketogeniczna zaleca też spożywanie warzyw i owoców z małą zawartością węglowodanów, np. sałatę, brokuły, ogórki, szpinak, awokado, orzechy. Dieta ta jest stosowana w leczeniu otyłości i jest powszechnie uznawana za skuteczną, dającą szybkie efekty, szczególnie na początku stosowania.
Dużo wiemy na temat jej skuteczności w odchudzaniu, ale mało o tym, jak ona właściwie działa na organizm, na wybrane parametry odżywienia i stres oksydacyjny, czyli np. jak wpływa na nasz metabolizm - mówi dr Natalia Drabińska z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie.
Jest ona kierowniczką projektu ,,KETO-MINOX: Wpływ izokalorycznej, redukcyjnej diety ketogenicznej na metabolizm, stan zapalny, kobiet z nadwagą i otyłością”. Finansuje go Narodowe Centrum Nauki. Dr Drabińska zaprosiła do współpracy dr. hab. n. med. Jerzego Romaszkę z Katedry Medycyny Rodzinnej i Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego UWM. Zaprasza także 80 kobiet w wieku 18-45 lat zmagających się z nadwagą lub otyłością.
Mój projekt ma na celu zbadanie efektywności diety ketogenicznej jako diety odchudzającej wśród kobiet z nadmierną masą ciała. Uczestniczki badania podzielę na 2 grupy po 40 kobiet. Jedna będzie badana, druga - porównawcza. Wszystkie kobiety przez 8 tygodni będą otrzymywać całodzienne bezpłatne posiłki o dziennej wartości 1700 kcal. Panie będą zatem otrzymywać nieco poniżej dziennej normy energetycznej. Panie z grupy badanej otrzymają dietę ketogeniczną, a Panie z grupy porównawczej standardową dietę. W posiłkach diety ketogencznej będzie aż 70 proc. zawartości tłuszczu. To dużo, ale będzie to tłuszcz zawarty w różnych sałatkach z oliwą, orzechach, zielonych warzywach, owocach awokado. Do tego sporo jajek i dania o obniżonej ilości węglowodanów, np. carbonara na makaronie bez węglowodanów – wyjaśnia dr Drabińska.
Taka dieta doprowadzi organizmy uczestniczek badania do stanu ketozy, czyli stanu, w którym będą spalać energię nie z cukru – glukozy, bo go nie zjedzą, ale z tłuszczu dostarczanego w posiłkach i nagromadzonego w tkankach.
A jak jest rola w tym badaniu dr hab. n med. Jerzego Romaszki?
Przed rozpoczęciem, w połowie badania oraz na jego zakończenie kobietom pobierzemy krew, mocz i kał do badań, próbkę oddechu. Zmierzymy ich parametry antropometryczne (waga, obwody, skład ciała) i ciśnienie tętnicze. Po roku powtórzymy badania. Wszystko po to, aby przekonać się, jak dieta, którą zaproponowała dr Drabińska wpłynęła nie tylko na nawyki żywieniowe tych pań, ale i ogólny stan organizmu – wyjaśnia dr Romaszko.
Do udziału w badaniu dr Drabińska zaprasza kobiety w wieku 18-45 lat, których BMI wynosi 25,5 – 35, zmotywowane do odchudzania, bez chorób przewlekłych.
Korzyści z udziału w nim to całodzienne, bezpłatne wyżywienie, zbilansowane przez dietetyka i dostarczone do domu przez 8 tygodni, szansa na utratę zbędnych kilogramów i bezpłatny komplet badań (morfologia, biochemia krwi, profil lipidowy, profil wątrobowy, itd.) - zachęca dr Drabińska.
Przewidywany termin rozpoczęcia badania: kwiecień 2023 r. Czas trwania projektu – 3 lata.
Dr Natalia Drabińska jest adiunktem w Zakładzie Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie. Jest absolwentką biotechnologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM z 2014 r., doktorat z nauk o żywieniu człowieka w IRZiBŻ PAN w Olsztynie. Jej naukowe zainteresowania to: żywienie człowieka, chemia żywności oraz niecelowane analizy omiczne (metabolomika, volatilomika). Dr Natalia Drabińska jest współautorką 46 publikacji z listy JCR, laureatką stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców oraz stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Lech Kryszałowicz