17 Lutego 2023

Aktualności

Konkurs recytatorski „Polska poezja XX i XXI wieku” stał się tradycyjną już formą otwarcia obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie, który świętować w pełni będziemy 21 lutego.

W piątek 17 lutego już po raz ósmy w Auli Teatralnej na Wydziale Humanistycznym spotkali się uczniowie aż kilkunastu szkół. Do naszej Alma Mater przybyli młodzi artyści z Biskupca, Elbląga, Górowa Iławeckiego, Kętrzyna, Lidzbarka, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Morąga, Nowego Miasta, Olsztyna, Ornety, Szczytna i Węgorzewa.

Jury w profesjonalnym składzie – dr Milena Gauer (aktorka olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, przewodnicząca jury) dr Magdalena Zaorska (UWM, specjalistka od emisji głosu i warsztatu teatralnego) i Barbara Raduszkiewicz (olsztyńska pieśniarka) – wysłuchało aż 32 prezentacji w dwóch kategoriach: recytacje i poezja śpiewana.

- W repertuarze mówionym nieprzypadkowo przeważały wiersze Wisławy Szymborskiej, która jest patronką roku 2023 – relacjonuje dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM, prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Humanistycznego oraz organizatorka konkursu. - Były także prezentacje utworów Kazimiery Iłlakowiczówny, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Śpiewano utwory z repertuaru Kaliny Jędrusik, Michała Bajora, Przemysława Gintrowskiego do słów Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej.

Zwycięzcami w kategorii recytacje zostali:

I miejsce: Martyna Pawelska, uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K.K. Baczyńskiego w Lidzbarku;

II miejsce: Katarzyna Doktór, uczennica klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen M. Zaruskiego w Węgorzewie;

III miejsce: Adrianna Wasilewska, uczennica klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Biskupcu.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Anna Holovin, uczennica klasy II Liceum Plastycznego im Mendelsohna w Olsztynie;

Jakub Banaś, uczeń klasy IV Zespołu Szkół Nr 4 w Mławie;

Amelia Cupiał, wychowanka Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie.

W kategorii poezja śpiewana układ miejsc był następujący:

I miejsce: Olga Kowal, uczennica klasy IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen M. Zaruskiego w Węgorzewie;

II miejsce: Lidia Cytacka, uczennica klasy IV I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza słowackiego w Elblągu;

III miejsce: Agnieszka Droma, uczennica klasy IV Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście.

Wyróżniono Julię Babiasz, uczennicę klasy III Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. M. G. Dietrichów w Olsztynie.

Podczas obrad jury publiczność, która po brzegi wypełniła Aulę Teatralną, miała okazję oglądać występ grupy teatralnej „Faux Pas” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, przygotowany pod kierunkiem polonistek: Bożeny Łuszczewskiej-Szafranek i Wiesławy Zielińskiej.

Warto dodać, że konkurs jest organizowany przez Katedrę Literatury Polskiej od 2015 roku, przy współpracy z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Tegoroczną edycję poprowadziła Hanna Banasiak, aktorka Teatru Lalek w Olsztynie.

Przypomnijmy też, że 21 lutego na Wydziale Humanistycznym odbędą się obchody Dnia Języka Ojczystego. W programie znalazły się m.in. dyktando, rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa oraz spotkanie z absolwentem olsztyńskiej polonistyki Michałem Ostrowskim, autorem książki pt. „Młynarski. Światowe życie”.