28 Czerwca 2024

Aktualności


Jakie są nowoczesne rozwiązania technologiczne w mleczarstwie? Z jakimi wyzwaniami społecznymi czy gospodarczymi zmaga się obecnie branża? Na te i inne tematy rozmawiało około 280 uczestników 30. sympozjum InnoDairy. Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskim. Organizatorem wydarzenia byli pracownicy Wydziału Nauki o Żywności UWM.

InnoDairy to już tradycja. Wydarzenia są okazją do poznania najnowszych trendów i innowacji w branży mleczarskiej, ale także spotkania nauki z praktyką. W dniach 11-14 czerwca 2024 roku w Hotelu Mrągowo Resort & Spa odbyła się kolejna edycja konferencji branży mleczarskiej. W sympozjum poza naukowcami udział wzięli przedstawiciele ok. 60 zakładów mleczarskich z całej Polski.  

Tematem przewodnim były wyzwania dla branży mleczarskiej.

­­– Obecnie­ doświadczamy bardzo wielu przemian społecznych, gospodarczych i legislacyjnych, a to wymusza zmiany także w branży mleczarskiej. Organizując to spotkanie, chcieliśmy na te wyzwania odpowiedzieć. Jubileuszowe, 30-te sympozjum zbiegło się z początkiem projektu badawczego SUP-RIM (Sieć Uniwersytetów Przyrodniczych - Rozwój Innowacyjnego Mleczarstwa), który został zainicjowany pod koniec ubiegłego roku i  którego jesteśmy partnerem. Podczas InnoDairy promowaliśmy ten projekt – mówi dr hab. inż. Justyna Żulewska, prof. UWM, kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością UWM i organizatorka wydarzenia.Prelegentami byli przedstawiciele firm działających w branży mleczarskiej, ale również naukowców, m.in. prof. Wojciech Janczukowicz, który mówił o możliwości zagospodarowania ścieków z przemysłu mleczarskiego, oraz prof. Mariusz Stolarski, który zajmuje się obliczaniem śladu węglowego. Obie prezentacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i do tej pory mamy zapytania o nie.

Jak zauważa prof. Żulewska, zgromadzonych zaciekawił też projekt SUP-RIM i prowadzone w jego ramach badania oraz projekt dotyczący certyfikacji żywności funkcjonalnej.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest członkiem nowopowstałej spółki, która będzie prowadziła tę certyfikację. W lipcu ruszy program, a na sympozjum mieliśmy jego przedpremierę – dodaje prof. Żulewska i podkreśla, że UWM rozszerza tym samym swoją działalność: – Wychodzimy bardzo praktycznie. To nie jest tylko zamknięcie się w badaniach podstawowych, ale przede wszystkim badania aplikacyjne, rozwiązywanie konkretnych problemów przemysłu, budowanie marki i wzmocnienie marek istniejących poprzez uczestnictwo w certyfikacji żywności funkcjonalnej. Mleko jest bardzo cennym produktem, zawiera wiele składników o pozytywnym oddziaływaniu na nasz organizm. Warto w postaci dodatkowych oznaczeń na opakowaniu zamanifestować, że dany produkt jest korzystny dla konsumenta.

Podczas spotkania była prowadzona debata z udziałem przedstawicieli przemysłu i środowiska naukowego.

uczestnicy debaty Innodairy

Zostały zidentyfikowane problemy. W czasie trzydniowego spotkania nie jesteśmy w stanie wypracować jednego remedium, ale wybrzmiało to, że środowisko musi się integrować. Bo takie wspólne podejście i łączenie biznesu z nauką z całą pewnością przełoży się na lepsze rezultaty – dodaje organizatorka wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia była Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością UWM, a współorganizatorami było 26 firm działających w branży mleczarskiej.

Patronat Honorowy nad spotkaniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski i Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM.

 

aw

fot. Wydział Nauki o Żywności UWM

Rodzaj artykułu