08 Maja 2024

Aktualności


W poniedziałek 6 maja rozpoczęły się zajęcia dla młodzieży szkół średnich o alternatywnych źródłach białka i zrównoważonym rozwoju. To inicjatywa mgr inż. Aleksandry Purkiewicz i Marty Kaczmarczyk z Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej UWM. Ich projekt został doceniony w konkursie Akademii Fundacji BOŚ.

Konkurs Akademii Fundacji BOŚ miał na celu wsparcie aktywności studentek i studentów w zakresie ekologii, klimatologii lub sozologii. Nagroda dla reprezentantek Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej UWM została przyznana 31 stycznia 2024 roku, a w maju ruszyły zaplanowane w projekcie zajęcia. Pomysł „Popularyzacja alternatywnych źródeł białka i szerzenie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju wśród młodzieży” w konkursie przedstawiły wspólnie mgr inż. Aleksandra Purkiewicz, doktorantka z Wydziału Nauki o Żywności UWM, oraz Marta Kaczmarczyk, studentka ostatniego roku studiów drugiego stopnia z dietetyki.  

Zrównoważony rozwój

Zdecydowałyśmy się połączyć zrównoważony rozwój i alternatywne źródła białka. Rośnie nasza populacja na Ziemi i musimy zadbać o to, żeby były możliwości wykorzystania dodatkowych źródeł białka dla coraz większej liczby ludności. Nie możemy się bać nowych rozwiązań – mówi Marta Kaczmarczyk. I wyjaśnia: – Chcemy zacząć od mówienia o wpływie diety na naszą planetę, a później przejść do tego, co możemy wykorzystać jako źródło białka w diecie, np. różne rośliny strączkowe i owady jadalne. Najpierw chcemy przedstawić produkty, które są dostępne na rynku. Na sam koniec chcemy przeprowadzić warsztaty zero waste  przy pomocy Koła Naukowego Gastronomii i Sztuki Kulinarnej będziemy prowadzić zajęcia kulinarne dla uczniów.

Zaplanowane w projekcie zajęcia obejmą ok. 100 uczniów szkół średnich w wieku 14-18 lat. Trwają rozmowy z różnymi szkołami średnimi w Olsztynie.

– Do złożenia wniosku zachęciła nas dr inż. Joanna Ciborska, opiekunka naszego koła naukowego. Zwróciła nam uwagę, że żywienie i ochrona środowiska się łączą, bo żywienie to m.in. różne technologie, które wpływają na środowisko – mówi mgr inż. Aleksandra Purkiewicz. I dodaje: – Na początku wyzwaniem dla mnie wydawało się zebranie wydarzeń dotyczących zrównoważonego rozwoju, w których koło brało udział. Ale jak zaczęłyśmy szukać, okazało się, że mamy dużo takich aktywności. Dwa lata temu z koleżanką z koła, Julią, brałyśmy udział w wyjeździe do Włoch w ramach projektu Erasmus o zrównoważonym rozwoju żywności. Poza tym wspieramy jako koło Dzień Ziemi czy Dni Świadomości Żywieniowej.

Rozprawić się z mitami o owadach jadalnych

Zajęcia z młodzieżą rozpoczęły się 6 maja spotkaniem w XIII LO Katolickim im. Świętej Rodziny w Olsztynie. Uczestniczyły w nim klasy pierwsze z rozszerzoną biologią.

spotkanie z młodzieżą

 

– Zaczęłyśmy od części wykładowej. Opowiadałyśmy o różnych źródłach białka, zrównoważonym rozwoju i wpływie człowieka na środowisko. W piątek 10 maja odbędzie się kolejne spotkanie w XIII LO, w którym będą uczestniczyć kolejne klasy. W trakcie ustalania są kolejne szkoły średnie i terminy – mówi mgr inż. Aleksandra Purkiewicz. – W piątek odbędą się warsztaty sensoryczne, czyli młodzież będzie oceniała organoleptycznie między innymi batony z owadów jadalnych i batony tradycyjne, nie wiedząc wcześniej, które są które. Oczywiście, będą to uczniowie z wyrażoną wcześniej zgodą rodziców i bez stwierdzonej alergii pokarmowej.

– Często w mediach społecznościowych możemy znaleźć straszące nas informacje: „chcą nas karmić owadami”, a jest mało informacji o tym, co mogą nam dać owady jadalne. Funkcjonuje wiele mitów. Nie mamy świadomości, że często barwniki do żywności, które jemy codziennie, już są oparte na owadach, np. koszenila, którą znajdziemy w jogurtach owocowych. Ważne jest korzystanie równomiernie z różnych źródeł białka, a nie tylko z jednego. Na tym polega zrównoważony rozwój – mówi Marta Kaczmarczyk.

Aleksandra i Marta zaznaczają, że celem projektu jest pokazanie różnorodności żywności i ile produktów białkowych już jest dostępnych na rynku. Produkty zawierające owady jadalne np. batony, makaron, odżywki białkowe możemy znaleźć w popularnych sieciach sklepów spożywczych.

 

aw

Logo Fundacji BOŚ
Projekt finansowany jest z Akademii Fundacji BOŚ.

 

 

O prowadzonych na UWM badaniach dotyczących owadów jako źródła białka można przeczytać na >>> stronie internetowej UWM. 

Rodzaj artykułu