23 Lutego 2024

Aktualności


Sport, rekreacja i relaks – na to chcą, między innymi, stawiać osoby, które zgłosiły swoje projekty do Otwartego Budżetu Akademickiego. Po raz drugi społeczność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdecyduje o tym, jak zmieni się uczelniana przestrzeń. Głosowanie rusza 20 lutego, a na realizację zwycięskich pomysłów jest pół miliona złotych.

Od 11 do 25 stycznia studenci i pracownicy mogli zgłaszać swoje pomysły do II edycji Otwartego Budżetu Akademickiego. W sumie wpłynęło 13 wniosków. Dwa zostały odrzucone, a dwa były podobne, więc zostały połączone w jeden projekt.

Do głosowania komisja dopuściła 10 projektów. Są to cztery projekty studenckie i sześć pracowniczych. Pomysły, które dominowały w tym roku dotyczyły sportu, rekreacji i stref wypoczynku – informuje Bogusław Stec, kanclerz UWM.

Projekty, które będą rywalizować o środki na sfinansowanie, poznaliśmy 20 lutego. Od tego czasu społeczność uniwersytecka ma tydzień na to, by zdecydować, który z nich jest najlepszy. Formularz i opisy finałowych projektów znajdują się na stronie oba.uwm.edu.pl.

Adriana Faraś-Bąk, zastępczyni kanclerza, na co dzień pełniąca także funkcję przewodniczącej uczelnianego Green Teamu przed złożeniem wniosków wskazała na istotną zmianę w regulaminie OBA.

Zasady aktualnego konkursu są zbliżone do ubiegłorocznego, a zasadniczą zmianą jest położenie dużego nacisku na to, aby zaproponowane zadania realizowały określony cel zrównoważonego rozwoju – zaznaczyła.

 

Projekty studenckie

Pierwszym projektem zgłoszonym przez studentów w tym roku jest „Strefa wsparcia i rozwoju studentów UWM – nowa siedziba Ośrodka „Empatia” w budynku przy ul. Obitza 2. Ma ona służyć temu, by studenci mogli w przyjaznych warunkach liczyć na indywidualne wsparcie specjalistów, spotykać się, rozwijać swoje umiejętności, uczestniczyć w warsztatach, grupach rozwojowych i innych wydarzeniach. Nowa przestrzeń ma być przyjazna, dostępna, bezpieczna i zachęcać do zadbania o zdrowie i równowagę psychiczną potrzebną do pokonywania trudności adaptacyjnych czy też związanych z wyzwaniami edukacyjnymi.

Drugi studencki projekt to „Woda bez plastiku”. Zakłada on montaż dystrybutorów wody na wszystkich wydziałach UWM, aby zapewnić studentom i pracownikom darmowy, wygodny i stały dostęp do dobrej jakości wody pitnej. To ma być także duży krok w stronę tego, aby uczelnia stała się strefą zero waste.

Kolejny studencki pomysł zgłoszony do tegorocznej edycji OBA dotyczy wybudowania na plaży kortowskiej przebieralni, która zapewni komfort wszystkim, którzy będą zamierzali plażować lub kąpać się w Jeziorze Kortowskim. Z udogodnienia będzie można korzystać zarówno latem, jak i zimą.

Ostatni studencki projekt, na który można głosować, to „Siłownia na świeżym powietrzu”. Kompleksowa siłownia wyposażona będzie w maszyny posiadające duże, regulowane obciążenia, których brakuje na typowych plenerowych siłowniach. Ma ona być odpowiedzią na to, czego brakuje w innych tego typu miejscach i umożliwić przeprowadzenie treningu funkcjonalnego.

 

Twórcy projektów skupili się także na aktywności fizycznej
Twórcy projektów skupili się m.in. na aktywności fizycznej. Mają pomysły, jak sprawić, by Kortowo było jeszcze atrakcyjniejsze dla osób aktywnych

 

 

Projekty zgłoszone przez pracowników

Wśród wniosków pracowniczych, które zakwalifikowały się do głosowania, znalazła się „Strefa Odpoczynku na Pływalni Uniwersyteckiej”. Dzięki projektowi pływalnia zyskać ma komfortowe i nowoczesne wyposażenie: fotele, sofy, krzesła, stoliki kawowe, specjalne strefy spotkań, multimedialny nośnik informacji. Dodatkowo meble mają być wykonane – w myśl celów zrównoważonego rozwoju i zgodnie z zasadą zero waste – z wykorzystaniem starych, zniszczonych i niepotrzebnych rzeczy. Dopełnieniem mają być estetyczne kosze do selektywnej zbiórki odpadów, które pomogą zatroszczyć się o środowisko, a także oświetlenie LED w nowoczesnym stylu.

Drugi projekt to „BioSfera – strefa wypoczynku, cichej nauki i smaków na Wydziale Biologii i Biotechnologii”. Będzie to komfortowo wyposażona przestrzeń umożliwiająca wypoczynek, cichą naukę, jak również wymianę myśli i poglądów oraz tworzenie relacji interpersonalnych. Ważnym celem ma być udostępnienie i dostosowanie projektowanej przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jeśli pomysł zyska poparcie, strefa powstanie w budynku przy ul Oczapowskiego 1A. Projekt spełnia postulaty zawarte w Agendzie ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, które podkreślają znaczenie odpowiedniej jakości życia i edukacji oraz dobrego zdrowia i odpowiedzialnej konsumpcji.

Podobny projekt zgłosili także pracownicy Wydziału Nauk Ekonomicznych. „MikroMakro- strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych” ma być przestrzenią sprzyjająca wymianie myśli, doświadczeń, budowania relacji i odpoczynku, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

„Kortowski Badminton” to kolejna propozycja, na którą można głosować w OBA. Do realizacji projektu ma zostać wykorzystane boisko zewnętrzne po byłym korcie tenisowym znajdujące się między akademikami DS9 a DS6. Strefa relaksu połączona ze świetną zabawą ma służyć studentom, pracownikom oraz innym osobom przebywającym w Kortowie. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, gra w badmintona daje dużo możliwości – zwiększa aktywność fizyczną, poprawia koordynację i myślenie strategiczne, dzięki niej wydzielają się endorfiny, które powodują, że czujemy się szczęśliwsi.

Za sprawą głosujących na terenie miasteczka akademickiego obok kortów tenisowych przy ul. Heweliusza może też powstać ścianka tenisowa o wymiarach 12 metrów na 3 metry. Tytuł projektu to „Ruch to zdrowie – ścianka tenisowa”. Zachęta do treningów to oczywiste działanie na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia, nie tylko społeczności UWM, ale także mieszkańców Olsztyna.

Szósty projekt zgłoszony przez pracowników UWM i zakwalifikowany do głosowania to „Strefa Work'n'Chill”. Pomysłodawcy chcą, żeby w Bibliotece Uniwersyteckiej powstały trzy ogólnodostępne strefy. Pierwsza z nich to strefa wyciszenia, w której znajdą się cylindryczne fotele, stoliki, regulowane oświetlenie oraz rośliny. Druga strefa to strefa pracy wspólnej, wyposażona w meble modułowe. Znajdą się tu również monitor, tablice suchościeralne oraz regulowane oświetlenie i roślinność. Ostatnia strefa to strefa pracy indywidualnej z fotelem, stolikiem i wygłuszającą ścianką. Wszystkie strefy będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi i nadwrażliwością sensoryczną. Projekt zakłada również zakup przenośnej pętli indukcyjnej, aby zapewnić komfort korzystania ze stref osobom niedosłyszącym.

Wśród projektów zgłoszonych przez pracowników UWM dominują te dotyczące tworzenia przestrzeni do odpoczynku i nauki
Wśród projektów zgłoszonych przez pracowników UWM dominują te dotyczące tworzenia przestrzeni do odpoczynku i nauki

OBA działa!

W ubiegłorocznym Otwartym Budżecie Akademickim wśród propozycji zgłoszonych przez studentów najlepszy okazał się projekt „Disc Golf & Grillove Kortowo” zakładający budowę pola do gry w disc golfa wraz z miejscami do wypoczynku i nauki ze stołami i ławami oraz miejscem na grilla. Fani nietypowej dyscypliny sportu korzystają już z koszy rozstawionych w okolicach Górki Kortowskiej i za Wydziałem Humanistycznym.

Pracownicy UWM jako projekt do realizacji wskazywali najczęściej „Zielone wiaty rowerowe”, który zakładał budowę drewnianej wiaty na sześć rowerów ze stacją napraw oraz ładowarką. Dodatkowo dach wiaty ma być pokryty roślinnością.

Kosz do gry w disc golfa w Kortowie

 

– Zakładamy, że zwycięskie projekty zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Chcemy teraz jak najszybciej rozpocząć realizacje – mówi Bogusław Stec. I przypomina, że mimo małego opóźnienia w realizacji poprzednich projektów, pole do gry w disc golfa już działa. – Miałem okazję śledzić w social mediach zmagania uczestników w pierwszej Zimowej Lidze Disc Golfa i widzę, że sport ten cieszy się dużą popularnością i jesteśmy zauważani na arenie ogólnopolskiej. Świadczą o tym gracze, którzy przyjeżdżają m.in. z Warszawy czy Gdańska. Mam nadzieję, że nasi studenci również włączą się aktywnie w rywalizację.

Finałowe głosowanie potrwa do 26 lutego na stronie internetowej oba.uwm.edu.pl.

Każdy student i pracownik może oddać jeden głos, dlatego warto się zastanowić i wybrać najlepszy projekt – zachęca do głosowania kanclerz.

Zwycięskie projekty poznamy już 28 lutego.

syla

 

 

Rodzaj artykułu