16 Września 2023

Aktualności


Ponad trzydziestu wystawców z całej Polski, degustacje, konkursy oraz seminaria - w ten weekend (16 i 17 września) Uniwersytet Warmińsko Mazurski był gospodarzem jednej z największych imprez branży mleczarskiej w Polsce.

Kortowo opanowali serowarzy. Ogólnopolskie Święto Sera to impreza, która na stałe wpisała się nie tylko w kalendarz UWM, ale także Olsztyna, Warmii i Mazur oraz całej Polski. 

Głównymi celami wydarzenia, którego organizatorem jest Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością UWM, są:  prezentacja mniejszych i większych producentów wyrobów mleczarskich, umożliwienie wymiany fachowej wiedzy (także poprzez zabawę) oraz integracja branży mleczarskiej. 

Wśród wystawców przeważali oczywiście serowarzy, ale nie zabrakło także producentów wędlin czy miodu. Tłumnie zgromadzeni na parkingu obok Centrum Konferencyjnego UWM zwiedzający, mogli skorzystać z szeregu przygotowanych przez organizatorów atrakcji. Były to m.in.: bicie rekordu w rozciąganiu sera mozzarella, uliczka seromaniaków, która oferowała zabawy, konkursy i gry z nagrodami czy spotkanie pod hasłem “ser i wino”, podczas którego można było spotkać się z francuskimi producentami wina z zaprzyjaźnionego z Olsztynem miasta Châteauroux i dowiedzieć się, jakie wino pasuje do danego rodzaju sera.  

- Co roku bierzemy udział w Święcie Sera. Warto tutaj przyjeżdżać, ponieważ możemy doświadczyć bezpośredniego kontaktu z klientami, a to jako handlowiec cenię sobie najbardziej. Chciałbym nadmienić, że zatrudniamy absolwentów kierunku mleczarskiego na UWM i muszę przyznać, że są oni bardzo dobrze wykształceni i bez problemu znajdują pracę w spółdzielniach mleczarskich lub prywatnych podmiotach - mówił w rozmowie z “Wiadomościami Uniwersyteckimi” Marcin Artamonow ze Spółdzielni Mleczarskiej “Bieluch” w Chełmie.  

zwiedzający Festiwal Serów w Kortowie / fot. Janusz Pająk 

Fachową wiedzą dzielili się pracownicy Wydziału Nauki o Żywności. Można było dowiedzieć się chociażby tego, jakie składniki znajdują się serach, czy procesy produkcyjne są bezpieczne, a także odwiedzić laboratorium sera, gdzie naukowcy z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania jakością pokazywali “na żywo”, jak robi się sery podpuszczkowe oraz zwarowe. 

Jedną z osób degustujących rozmaite gatunki serów, był prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, który przypomniał, że Wydział Nauki o Żywności cieszy się prestiżem od czasów Wyższej Szkoły Rolniczej, która stanowiła fundament Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

- Bardzo się cieszę, że ta impreza odbywa się w Kortowie i mam nadzieję, że tak już zostanie. Wydział Nauki o Żywności jest jednym z najstarszych wydziałów - w latach 50. tworzył Wyższą Szkołę Rolniczą, później Akademię Rolniczo-Techniczną, a dzisiaj jest częścią UWM. Ten wydział posiada wielki potencjał i to dzisiejsze święto jest tego świetnym dowodem. Inicjatywa pokazywania i promowania dobrej jakości produktów mleczarskich jest ważna, bo wszystkim nam powinno zależeć na dobrym jedzeniu - powiedział prof. Jerzy Przyborowski podczas oficjalnego otwarcia uroczystości.  

prof. Jerzy Przyborowski (drugi od lewej) podczas oficjalnego przecięcia wstęgi / fot. Janusz Pająk

Wiele osób spośród wystawców to absolwenci Wydziału Nauki o Żywności, co świadczy o jego sile i potencjale. Jak podkreśliła dr hab. Justyna Żulewska, prof. UWM, kierowniczka Katedry Mleczarstwa i Zarządzania jakością, jest to jeden z najmilszych akcentów tego wydarzenia.  

- Bardzo nas to cieszy i - tak jak zostało powiedziane na otwarciu - jesteśmy jedną wielką rodziną, a Święto Sera jest okazją do wspólnego spotkania. Zachęcamy młodzież do podejmowania studiów na naszym Wydziale, w szczególności na specjalności mleczarskiej. Praca jest później wymagająca, ale myślę, że dająca satysfakcję i pewne zatrudnienie, ponieważ zawsze będziemy musieli jeść. Nieskromnie powiem, że gdziekolwiek się pojawiamy, to słyszymy wiele komplementów na nasz temat, m.in. to, że Olsztyn jest kolebką mleczarstwa. Napawa nas to dumą i motywuje do dalszej pracy - powiedziała “Wiadomościom Uniwersyteckim” UWM prof. Justyna Żulewska. 

dr hab. Justyna Żulewska, prof. UWM podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu Serów 2023 / fot. Janusz Pająk 

Jedną z absolwentek, którą w sobotę można było spotkać na stoiskach wystawców, jest Joanna Browarek. Studiowała technologię żywności i żywienia człowieka, a na Festiwalu Serów reprezentowała OSM “Kosów”. 

- Mamy dzisiaj sery dojrzewające typu szwajcarskiego o obniżonej zawartości tłuszczu, sery twarogowe, półtłuste i sałatkowe. To wydarzenie jest ogromną szansą dla producentów na zaprezentowanie się, z czego i my dzisiaj korzystamy. Bardzo lubimy interakcję z naszymi klientami, którzy mogą przy tej okazji podzielić się swoimi spostrzeżeniami - powiedziała Joanna Browarek. 

VIII Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa potrwa do niedzieli. Tego dnia degustacja serów i twarogów na stoiskach potrwa od 10:00 do 16:00. Ponadto zaplanowano inne atrakcje takie jak: serowy i twarogowy król, czyli konkurs konsumentów na najlepszy ser i twaróg, pokazy kulinarne i degustacja potraw na bazie nabiału czy pokazy technologiczno-laboratoryjne dla dzieci i dorosłych. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia

 

Marta Wiśniewska

 

Rodzaj artykułu