20 Kwietnia 2024

Aktualności


Trwający jubileusz 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie idzie w parze z 15-leciem Wydziału Sztuki. Artyści z UWM uczcili swoje święto tak, jak potrafią najlepiej: dzieląc się pięknem. W czwartek (18 kwietnia) podczas wernisażu na plan pierwszy wysunął się obraz, w piątek (19 kwietnia) goście znaleźli się pod wpływem magii dźwięku.

„Magia dźwięku. Magia obrazu” to hasło przewodnie wydarzeń artystycznych zaplanowanych dla uczczenia 15. rocznicy istnienia Wydziału Sztuki.

Prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki, który pełni tę funkcję od 12 lat, przywitał gości w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Dziekan przyznał, że jest to miejsce dla niego szczególne, ponieważ to tu – jak zdradził zaproszonym na wydarzenie gościom – miał swój koncert dyplomowy. Jak można się spodziewać, symboliczne przywiązanie do sali koncertowej PSM nabrać może jeszcze większej mocy, bo właśnie tu, w piątkowy wieczór, wybrzmiały utwory w wykonaniu współpracowników i studentów prof. Błońskiego.

 

Chór im. prof. W. Wawrzyczka

 

Wydział Sztuki: artystyczna wizytówka UWM

Wydział Sztuki jest jednym z najmłodszych w strukturze Uniwersytetu, ale na jego historię składa się dorobek 53 lat istnienia Instytutu Muzyki oraz 33 lata historii Instytutu Sztuk Pięknych. Dziekan z dumą mówił m.in. o agendach, które wchodzą w skład Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Jak zaznaczył, prowadzą one bardzo aktywną działalność, promując przy okazji całą uczelnię.

Z gratulacjami i podziękowaniami pojawił się na scenie także prof. Jerzy Przyborowski. Rektor UWM przypomniał o sukcesie ewaluacyjnym Wydziału Sztuki, którego pracownicy naukowi zapracowali na dwie kategorie A.

Chciałbym życzyć wszystkim pracownikom i studentom, dalszego fantastycznego rozwoju w tej dobrej atmosferze, która panuje na Wydziale Sztuki. Chciałbym życzyć też nam wszystkim, całej społeczności uniwersyteckiej, byśmy mogli korzystać z dobra, jakie niesie ze sobą twórczość artystyczna. Wszyscy wkładamy serce w to, co robimy, bo z tym wiąże się twórczość i naukowa, i artystyczna. Od artystów otrzymujemy jednak także to, co oni w tych sercach mają. To jest przepiękne i za to bardzo, bardzo dziękujemy – mówił rektor. I żartobliwie zachęcał: – Kochajmy artystów!

 

Rektor UWM podczas 15-lecia Wydziału Sztuki

 

Kiedy myślimy o Wydziale Sztuki, przychodzą nam do głowy dwa słowa: wspólnota oraz poczucie dumy – mówiła w imieniu Kolegium Dziekańskiego prof. Joanna Ostrouch-Kamińska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych. – Twórczość, którą państwo dzielicie się z nami, tworzy ze społeczności Uniwersytetu prawdziwą wspólnotę. Dziękujemy, gratulujemy waszych osiągnięć i – tak jak pan rektor powiedział – prosimy o więcej, bo jesteście niezwykle cenną częścią Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jak zaznaczył prof. Błoński, siedziba Wydziału Sztuki mieści się w samym środku miasta, zobowiązując symbolicznie społeczność tej jednostki do łączenia Kortowa z Olsztynem. Tak też się dzieje, czego wyrazem były podziękowania i gratulacje od prezydenta miasta, przekazane dziekanowi przez Gabrielę Konarzewską, dyrektor Departamentu Kultury i Konserwacji Zabytków oraz zachęty do dalszej współpracy wyrażone przez zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Zaproszenie do udziału w jubileuszu Wydziału Sztuki przyjęli dziekani i przewodniczący rad dyscyplin sztuki muzyczne i sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki z uczelni w całej Polsce. Skorzystali oni z okazji, by rozmawiać w Kortowie o przyszłości szkolnictwa artystycznego i umiejscowienia wydziałów sztuki w uniwersytetach.

 

Prof. Jan Połowianiuk

 

Bogactwo tkwiące w różnorodności

Prof. Jan Połowianiuk, prodziekan Wydziału Sztuki, przyjął rolę prowadzącego koncert. Już na wstępie zapewnił on gości, że będą mieli szansę obcować z różnorodnością stylów i gatunków muzycznych. Tak też się stało.

Najpierw salę wypełniła magia – jak mówił prof. Połowianiuk – najpiękniejszego instrumentu, jaki kiedykolwiek został stworzony, czyli głosu ludzkiego. Dwa utwory zaprezentował bowiem Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka, którym dyrygowała prof. Katarzyna Bojaruniec. W czasie wykonania „Moon River” chórowi towarzyszył pianista Kacper Czeczot.

Fragment utworu ze swojej płyty zaprezentowała także dr Agnieszka Panasiuk, a prof. Adam Mieczykowski (na wydziale pełniący także funkcję dyrektora Instytutu Muzyki i przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Sztuki Muzyczne) wykonał utwór na werbel i ścieżkę dźwiękową. Na scenie wybrzmiały także utwory z albumu, który miał premierę zaledwie kilka dni wcześniej, a który zarejestrowały w studiu nagraniowym prof. Hanna Zajączkiewicz (sopran) oraz pianistka dr hab. Zofia Antes. Był to ukłon w stronę kompozytorów słowiańskich.

 

Monika Dondalska, Łukasz Jóźwiak i Dominik Jastrzębski

 

W klimat iście argentyński słuchaczy wprowadziło z kolei trio złożone z mgr Moniki Dondalskiej (skrzypce), dr. Dominika Jastrzębskiego (klarnet) oraz mgr. Łukasza Jóźwiaka (fortepian).

Na scenie prezentowali się nie tylko nauczyciele akademiccy, ale także ich studenci. Evelina Voloskova wykonała utwór, który zapewnił jej niedawno zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie „Golden Dream 2023” w mołdawskim Bălți, a następnie wspólnie z zespołem Dynamit, który został powołany do życia właśnie na Wydziale Sztuki, zaśpiewała dwa kolejne utwory. W Dynamicie wokalistów jest dwoje, więc poza głosem Eveliny uczestnicy koncertu usłyszeli także Andrzeja Stankiewicza. Na gitarach zagrali bracia Gabriel i Norbert Kościniewiczowie, na pianinie Rafal Osipowicz, a na perkusji Dawid Ołów.

 

Dynamit

 

Prof. Jan Połowianiuk zapowiadając kolejny duet, który miał zaprezentować się w sali koncertowej, przypomniał, że metodą od wieków stosowaną w dydaktyce, jest ta korzystająca z relacji mistrz-uczeń. W takich też rolach wystąpili na scenie dwaj gitarzyści: mgr Jakub Paulski i Jakub Sołtysik (student II roku).

Wprowadzeni w jazzowy klimat słuchacze mieli szansę wysłuchać także utworów w wykonaniu najmłodszych przedstawicieli kadry Wydziału Sztuki. To, że wśród nauczycieli akademickich jest sporo osób rozpoczynających swoją naukową drogę, jest, jak podkreślał prof. Jan Połowianiuk, ogromnym powodem do radości, ponieważ pozwala ze spokojem myśleć o przyszłości. Bo, jak wiadomo, sztafeta pokoleń musi trwać, aby trwać mógł wydział. Wśród młodych i obiecujących są zatem i oni: mgr Patrycja Kunert (wokal), mgr Tymoteusz Ławrukajtis (fortepian), mgr Jakub Paulski (gitara), dr Konrad Żołnierek (kontrabas), którym towarzyszył gościnnie Tomasz Sowiński (instrumenty perkusyjne).

 

Patrycja Kunert z zespołem

 

Na scenie nie zabrakło także przedstawicieli Teatru Muzycznego UWM, prowadzonego przez dr hab. Grzegorza Lewandowskiego. Zaprezentował on fragment z programu artystycznego „Disney Gala”, wykonując „Krąg życia”, utwór znany z filmu „Król lew”.

Muzyka i obraz w jednym miejscu

Choć piątkowe wydarzenie pierwszeństwo oddawało dźwiękom, uczestnicy mieli okazję doświadczyć także „magii obrazu” – zarówno za sprawą wizualizacji, które dopełniały efektu w sali koncertowej, jak i pokazu obiektów tekstylnych, który został zaprezentowany na koniec. Eksponowane prace powstały w pracowni struktur wizualnych w Instytucie Sztuk Pięknych, którą prowadzi dr Anna Drońska. Większość zaprezentowanych obiektów inspirowanych było przyrodą – grzybami, owadami, żywiołami. Wśród prac znalazły się także te, które Natalia Popko przygotowała z myślą o swoim dyplomie artystycznym, który to został uznany przez Radę Naukową Dyscypliny Sztuki Plastyczne i Konserwacja Dzieł Sztuki za najlepszy dyplom roku 2022/23.

 

Pokaz obiektów tekstylnych

 

Trwający dwa dni jubileusz 15-lecia był okazją, by sprawdzić, co słychać w pracowniach i salach muzycznych Wydziału Sztuki. Poza radością towarzyszącą wspólnemu świętowaniu dobrych wydarzeń, może on przynieść jeszcze jedną korzyść – wiele wskazuje na to, że uczestnicy tego wydarzenia z jeszcze większą uwagą będą przypatrywać się działalności studentów i pracowników. Właśnie dostali kolejny dowód tego, że wydział tętni artystycznym życiem.

Daria Bruszewska-Przytuła

>>> W czwartek 18 kwietnia o godz. 18 w kortowskiej galerii „Stara Kotłownia” odbył się wernisaż wystawy prac dydaktyków Instytutu Sztuk Pięknych UWM

 

 

Teatr Muzyczny UWM

 

Rodzaj artykułu