06 Sierpnia 2024

Wydarzenia

Już 7 i 8 września w Kortowie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Święta Sera - Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Na parkingu przed Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM spotkają się seromaniacy na wielkiej degustacji. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Współorganizatorem spotkania jest Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności o UWM.

Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa jest już kortowską tradycją, na którą przyjeżdżają fani uczty serowej nie tylko z Olsztyna i jego okolic, ale także z różnych części województwa. Podczas wydarzenia można skosztować najlepszych serowych specjałów, ale także rodzinnie spędzić czas.

Projekt współrealizowany jest z głównie z krajowymi producentami wyrobów mleczarskich, a jego celem jest ukazanie konsumentom najwyższej jakości i wartości odżywczej serów i twarogów produkowanych przez krajowy przemysł mleczarski. Jak informują organizatorzy, swoimi działaniami pragną wpływać na kształtowanie od najmłodszego wieku poprawnych nawyków żywieniowych, wpisujących w dietę produkty mleczarskie. Festiwal daje również przestrzeń  dla wspierania od strony naukowej działalności marketingowej branży mleczarskiej, ważne jest bowiem ukazywanie walorów odżywczych i zdrowotnych oraz najwyższej jakości tych wyrobów produkowanych przez krajowy przemysł, który inwestując w najnowsze rozwiązania techniczno-technologiczne podąża za światowymi trendami konsumenckimi.

W trakcie trwania festiwalu przeprowadzony zostanie konkurs konsumentów, którzy głosują na Serowego Króla oraz Twarogowego Króla. W drugim konkursie wystawcy ubiegają się o wyróżnienie statuetką Rektora UWM w Olsztynie – Hit Twarogowy oraz Hit Serowy. Zostaną również przydzielone trzy puchary: marszałka województwa, prezydenta Olsztyna i prezesa Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ramowy program wydarzenia:

Sobota, 7 września 2024, 10.00 - 17.00.

11.00 - oficjalne otwarcie 9. OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA SERA,

w ciągu dnia m.in. :

- degustacja serów i twarogów na stoiskach producentów,

- pokazy kulinarne z degustacją, pokazy technologiczno-laboratoryjne,

- Uliczka Seromaniaków z zabawami i animacjami dla dzieci,

- konkursy tematyczne dla publiczności, konkurs konsumentów na Serowego Króla i Twarogowego Króla,

- bicie rekordy rekordu  w rozciąganiu sera mozzarella (planowane o godz. 12.00.).

Niedziela, 8 września 2024, 10.00 - 16.00.

W programie m.in.:

- degustacja serów i twarogów na stoiskach producentów,

- konkurs konsumentów na Serowego Króla i Twarogowego Króla,

- 11.00. - Śniadaniowe Impresje -  degustacja zorganizowana przez studentów Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie,

- konkursy tematyczne,

- pokazy kulinarne z degustacjami, pokazy technologiczno-laboratoryjne, Uliczka Seromaniaków,

- 15:00 - Oficjalne zakończenie 9. OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA SERA, rozstrzygnięcie konkursu konsumentów, wręczenie pucharów i statuetek.

ORGANIZATORZY:
Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Miasta w Olsztynie.

PATRONAT MEDIALNY:
Forum Mleczarskie, Polska Rolna. Nowy Przegląd Mleczarski, Przegląd Mleczarski, Radio UWM FM, Wiadomości Uniwersyteckie.

Szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia na FB.

Relacja z Ogólnopolskiego Święta Sera w 2023 --> W Kortowie odbył się VIII Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa.

Grafika informacyjna o Święcie Serów