15 Lipca 2024
Jednym z elementów wspierania działalności uniwersyteckich kół naukowych jest Studencki Grant Rektora, który przyznawany jest na UWM od kilku lat.
– Piąta edycja jeszcze trwa, projekty są zrealizowane, ale patrzmy w przyszłość i rozpisujemy edycję szóstą – tłumaczył w rozmowie z Radiem UWM FM prof. Sławomir Przybyliński. Prorektor ds. studenckich zaznaczył, że władze uczelni widzą potrzebę kontynuowania tego projektu zarówno z uwagi na zainteresowanie, którym cieszyły się poprzednie edycje konkursu, jak i ze względu na efekty realizowanych projektów.
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie studenckie koła naukowe działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wnioskodawca oraz pozostali uczestnicy projektu nie mogą być zatrudnieni na uczelni, jednak w pracach nad realizowanym projektem może uczestniczyć opiekun koła naukowego widniejący w Uczelnianym Rejestrze Kół Naukowych.
Prorektor przypomniał, że do konkursu można zgłaszać projekty konstrukcyjne, badawcze, artystyczne, edukacyjne ze wszystkich dziedzin nauki, a oceniać je będą eksperci.
– Każdy student i każda studentka, którzy biorą czynny udział w kołach naukowych, znajdą pomysł na jakiś projekt – przekonywał prof. Przybyliński.
O tym, że warto starać się o Studencki Grant Rektora, zapewniają ci, którzy odnieśli sukces w poprzednich edycjach konkursu.
– Taki grant jest dobrą okazją, żeby popracować razem. Nie da się takiego projektu zrobić samemu, ważna jest praca zespołowa – mówił w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” Bartłomiej Porzuc, doktorant i kierownik projektu Koła Naukowego Entomologów „Pasikonik” (Wydział Rolnictwa i Leśnictwa), dofinansowanego w IV edycji konkursu.
Elementami, które będą podlegały ocenie są:
- adekwatność do zamierzonych działań,
- innowacyjność,
- współpraca z organizacjami i firmami,
- wartość pozyskanych środków finansowych i rzeczowych z zewnątrz (nie pochodzących z UWM),
- interdyscyplinarność,
- wartość postawionych celów odnośnie obszaru realizacji projektu i jego wpływu na otoczenie,
- wartość rezultatów odnośnie charakteru projektu,
- wartość projektu dla Uniwersytetu,
- promocja Uniwersytetu,
- zasadność kosztorysu.
Termin składania wniosków upływa 31 października, natomiast ogłoszenie wyników kwalifikacji projektów oraz kwot dofinansowania nastąpi do 29 listopada bieżącego roku.
Warto pamiętać, że finansowaniu nie podlegają projekty mające na celu:
- organizację i udział w konferencji;
- organizację i udział w konkursie;
- organizację wyjazdu lub obozu naukowego;
- zakup oprogramowania/narzędzi;
- organizację warsztatu.
Studencki Grant Rektora to jeden ze sposobów na to, by zaangażować się w pracę naukową i zdobyć tak ważne dzisiaj doświadczenie.
– Myślę, że to jest taki dobry początek dla poszerzonych badań, które mogą być prowadzone w szkole doktorskiej lub w pracy zawodowej – mówił prof. Przybyliński, podkreślając, że realizacja grantu pozwala lepiej poznać zasady metodologiczne i skupić się na osiągnięciu efektu badań.
W piątej edycji konkursu Studencki Grant Rektora studenci przedstawili 21 pomysłów. Do całkowitego lub częściowego finansowania zakwalifikowano osiem projektów zgłoszonych przez dziewięć kół naukowych. Przyznano im łącznie 92 tysiące złotych.
Rozmowy z prof. Sławomirem Przybylińskim można posłuchać w Radiu UWM FM.
Regulamin konkursu Studencki Grant Rektora znajduje się na stronie UWM.
dbp, pisz
Warto przeczytać:
>>> Wyniki piątego konkursu Studencki Grant Rektora
>>> 53. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych na UWM