Obchody rocznic związanych z Mikołajem Kopernikiem zaczęły się dopiero pod koniec XIX wieku, a wpływ na nie miał rodzący się wtedy nacjonalizm. Niemcy chcieli podkreślić swoją wyższość kulturową i polityczną. W odpowiedzi Polacy bronili tożsamości narodowej i państwowej, której zostali pozbawieni. O upamiętnianiu Kopernika mówi ks. prof. Andrzej Kopiczko z Instytutu Historii UWM.