19 Listopada 2024

Aktualności


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ponownie został sklasyfikowany w dziedzinowym Rankingu Szanghajskim (Global Ranking of Academic Subjects). W prestiżowym zestawieniu nasza uczelnia została odnotowana za sprawą dwóch dyscyplin: nauk weterynaryjnych (Veterinary Sciences) oraz nauk rolniczych (Agricultural Sciences). Szczególnie cieszy sukces weterynarii, której przypadło miejsce w przedziale 51-75. Oznacza to, że w tej dyscyplinie UWM nie ma sobie równych w Polsce.

Olsztyńscy naukowcy reprezentujący dyscyplinę weterynaria mają ogromne powody do dumy – dzięki ich wysiłkom Uniwersytet Warmińsko-Mazurski znalazł się w czołówce najlepszych uczelni na świecie. Kortowska weterynaria konsekwentnie umacnia swoją pozycję – dwa lata temu zajęła miejsce w przedziale 151-200, rok temu – 101-150, a obecnie jest to przedział 51-75. W zestawieniu uwzględnionych zostało jeszcze tylko sześć polskich uczelni, a na czele stawki są aż trzy chińskie uczelnie: Nanjing Agricultural University, China Agricultural University oraz Yangzhou University.

Miejsce w tym samym przedziale co przed rokiem (201-300) udało się z kolei utrzymać naukom rolniczym. W szanghajskim rankingu pod tym pojęciem kryje się nie tylko rolnictwo i ogrodnictwo, ale także hodowla zwierząt oraz rybactwo, dlatego na wspólny sukces UWM w tym zestawieniu pracują przedstawiciele m.in. Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Nasz Uniwersytet jest jedną z siedmiu polskich uczelni uwzględnionych w tegorocznym zestawieniu. Na pierwszych miejscach w tej dyscyplinie znalazły się: China Agricultural University, Wageningen University & Research oraz Northwest A&F University. Zaznaczyć należy, że naukowcy z UWM od dłuższego czasu współpracują z niderlandzką uczelnią, która zajęła drugie miejsce w rankingu.

W tegorocznej edycji rankingu GRAS wprowadzonych zostało kilka zmian w zakresie metodologii, między innymi w kontekście doskonałości kadry akademickiej, którą mierzy się zdobytymi przez naukowców prestiżowymi nagrodami, obecnością na liście Highly Cited Researchers czy pełnieniem przez akademików funkcji redaktorów naczelnych w czasopismach indeksowanych w Journal Citation Reports oraz sprawowaniem przez nich kierowniczych stanowisk w międzynarodowych organizacjach naukowych.

W 2024 r. w rankingu przedmiotowym GRAS sklasyfikowanych zostało ponad 1900 uniwersytetów z 96 krajów całego świata. Ocena obejmowała 55 dyscyplin z pięciu obszarów: nauki przyrodnicze, inżynieria, nauki o życiu, nauki medyczne i nauki społeczne.

 

Warto przeczytać:

>>> UWM awansuje w rankingu THE Impact

>>> Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie wśród najlepszych pracodawców wg rankingu magazynu „Forbes”

>>> Awans UWM w rankingu QS WUR 

>>> Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z lepszą pozycją w rankingu SCImago

>>> UWM w UI GreenMetric, rankingu najbardziej zielonych uczelni

Rodzaj artykułu