30 Marca 2023

Aktualności


Akademickie Centrum Kultury na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim składa się z czternastu agend, w których studenci mogą realizować swoje zainteresowania. Znajdą tam coś dla siebie m.in. pasjonaci kultury, muzyki, żeglarstwa czy fantastyki. Na pełnych pasji młodych ludzi czeka też Ośrodek Inicjatyw Artystycznych.

AKADEMICKIE CENTRUM KULTURY

ACK jest jednostką ogólnouczelnianą UWM. Animuje akademickie życie kulturalne, a w swoich szeregach zrzesza pasjonatów, którzy organizują wiele akcji kulturalnych, sportowych i promocyjnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Wspiera również rozmaite inicjatywy społeczno-kulturalne, organizuje koncerty, spektakle oraz festiwale.

Poniżej możecie przeczytać krótkie opisy charakteryzujące każdą z agend. Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni oraz na Facebooku, wpisując nazwę każdej agendy.

Studio Wokalne

Studio Wokalne to miejsce stworzone dla osób uzdolnionych wokalnie, które śpiewają na co dzień lub dopiero zaczynają przygodę z muzyką. Dla tych, którzy mają doświadczenie sceniczne i tych, którzy nie mieli jeszcze szansy stanąć przed publicznością. Miejsce dla każdego, kto łączy pasję śpiewania solo z pasją do współtworzenia i harmonii z innymi.

Niedawno, wspólnie z Orkiestrą Akademicką UWM, Studio Wokalne zaprezentowało program „James Bond Symfonicznie”.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną UWM. Historia powstania zespołu sięga lat 50., kiedy to studenci postanowili powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia zespół działał przy swojej uczelni, która wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną „Kortowa”, jest jego największym opiekunem i mecenasem. Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę, wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze występują w oryginalnych strojach ludowych, niezmiennie wzbudzając wśród publiczności zainteresowanie i fascynację.

Najbliższa okazja, by zobaczyć Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” na żywo, będzie miała miejsce 1 kwietnia.

Orkiestra Akademicka UWM

Orkiestra Akademicka UWM w Olsztynie powstała w 2008 roku. Uświetnia uroczystości oraz imprezy akademickie, ale także miejskie, które odbywają się w Olsztynie i w województwie warmińsko-mazurskim. W swoim szerokim repertuarze posiada kompozycje tradycyjne, związane z życiem uczelni i regionu, marsze orkiestrowe, a także utwory rozrywkowe, filmowe czy jazzowe. Orkiestra Akademicka UWM jest zespołem bardzo dynamicznym, wciąż poszukującym nowych muzyków.

W październiku rozmawialiśmy z Rafałem Krauze, dyrygentem Orkiestry Akademickiej UWM. Wywiad można było przeczytać w papierowym wydaniu „Wiadomości Uniwersyteckich” oraz na >>> stronie internetowej.

Teatr Kloszart

Kloszart to kolektyw artystyczny z wariackim zapałem dążący do realizacji projektów, którymi chce dzielić się z innymi. W głównej mierze są to spektakle teatralne. Dlatego nazywanie tej grupy „Teatrem Kloszart” jest bardziej niż adekwatne. Jego członkowie reżyserują sztuki teatralne, zajmują się improwizacjami, sesjami zdjęciowymi, nagrywaniem filmów krótkometrażowych oraz inicjatywami plastycznymi. Nie ma dnia, aby nie knuli niczego artystycznego. Kloszart to „sztuka spod klosza”, a jego członkowie potrzebują jej niemal tak bardzo jak powietrza.

W czerwcu rozmawialiśmy z Karoliną Obrębską, prezeską Teatru Kloszart. Wywiad dostępny jest online.

Teatr Studencki „Cezar”

Teatr Studencki „Cezar” powstał w październiku 1997 roku. Mieści się on w nurcie teatru alternatywnego, poszukującego, a przede wszystkim studenckiego. Tworzą go amatorzy – studenci i doktoranci z różnych wydziałów. W swojej działalności stosują rozmaite środki wyrazu: ruch, słowo, plastykę, światło i muzykę. Dorobek „Cezara” to ponad 30 spektakli i instalacji teatralnych oraz organizacja Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego.

Spotkania Teatru odbywają się w poniedziałki o 18.30 na Wydziale Nauk Społecznych.

Studencka Agencja Fotograficzna „Jamnik”

Studencka Agencja Fotograficzna „Jamnik” powstała w 1968 roku. Nazwa „Jamnik” ma charakteryzować dobrego fotoreportera, który, tak jak jamnik, potrafi się wszędzie wcisnąć, znaleźć lukę w tłumie i zrobić dobre zdjęcie. „Jamnik” pomaga młodym ludziom w rozwijaniu zainteresowań fotograficznych. Oferuje zaplecze do pracy, profesjonalne porady, kontakt z innymi fotografami, możliwość wystawiania swoich prac, udział w plenerach, warsztatach, konkursach czy pokazach slajdów.

Przewodniczącym „Jamnika” jest Maciej Piórek, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, zdobywca nagrody w ogólnoeuropejskim konkursie fotografii studenckiej Discover Europe.

Akademicki Klub Turystyczny

Akademicki Klub Turystyczny jest najstarszą tego typu organizacją w olsztyńskim środowisku akademickim. Jak głosi klubowa legenda, decyzja o jego założeniu zapadła w czasie pobytu grupy studentów Wyższej Szkoły Rolniczej z Olsztyna w Tatrach na Przełęczy pod Chłopkiem. Do dziś postać „Chłopka” jest symbolem klubu. Członkom AKT nie straszne są zmienna pogoda, spanie zimą w namiotach, survivalowe spływy kajakowe czy długie wędrówki po górach z plecakiem na plecach. Od ponad pół wieku AKT organizuje swoją sztandarową imprezę WA-MA, czyli Ogólnopolski Rajd Studencki po Warmii i Mazurach. Jej kolejna edycja odbędzie się w dniach 11-14 maja, a relację z poprzedniego roku można przeczytać >>> tutaj.

Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”

Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” jest jednym z najlepszych klubów płetwonurków w Polsce. Jego członkowie odwiedzili prawie wszystkie zakątki Polski i Europy. W „Skorpenie” poznasz wielu fascynujących ludzi, którzy tworzą niesamowita atmosferę. Klub jest organizatorem wielu niepowtarzalnych wypraw nurkowych i kajakowych w kraju i za granicą. Wiosną każdego roku odbywa się  „skorpenowy” Spływ Rzeką Łyną, który jest największą imprezą środowiska nurkowego w Polsce otwierającą nowy sezon.

W grudniu rozmawialiśmy z Aleksandrą Furmańską, prezeską „Skorpeny” >>> wywiad

Akademicki Klub Miłośników Fantastyki „Olifant”

Akademicki Klub Miłośników Fantastyki „Olifant” istnieje od 2009 roku. Skupia ludzi zafascynowanych fenomenem światów nierzeczywistych, o których świadectwo dają jedynie słowo mówione lub pisane albo bajeczne grafiki. Obecnie w klubie można wyróżnić następujące frakcje: sekcja gier planszowych, sekcja gier karcianych oraz sekcja gier bitewnych. Członkami „Olifanta” są miłośnicy gier fabularnych, filmu i literatury z takich nurtów jak: fantasy, science-fiction, post-apo czy steampunk.

Rozmowę z dr. Konradem Nowakiem, współzałożycielem i opiekunem „Olifanta”, można przeczytać w marcowym wydaniu „Wiadomości Uniwersyteckich”.

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Artemis”

Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Artemis" jest stosunkową młodą agendą, ponieważ powstał w lutym 2014 roku. Jednak za sprawą wielkiego zapału kilku studentów bardzo prężnie i dynamicznie się rozwija.

Głównym celem zespołu jest propagowanie tradycji myśliwskich, poprzez grę sygnałów oraz muzyki myśliwskiej. Do instrumentarium grupy należy mały róg, zwany pszczyńskim rogiem myśliwskim (Pless) oraz duży róg (Par Force), stosowany dawniej w dworskich polowaniach z psami. "Artemis" ma na swoim koncie wiele nagród.

Yacht Klub UWM

Yacht Klub UWM jest organizacją zrzeszającą amatorów żeglarstwa, a swoją działalność prowadzi głównie w olsztyńskim środowisku akademickim. Organizuje rejsy śródlądowe i morskie, regaty żeglarskie, pokazy zdjęć i filmów, warsztaty szkoleniowe oraz wieczory szantowe.

W lutym rozmawialiśmy z Anielą Potorską, drugim kontrkomandorem w Yacht Klubie UWM. Wywiad dostępny jest na >>> stronie internetowej.

Akademicki Klub Łuczników

Akademicki Klub Łuczników powstał w 2012 r. Pasją jego członków są dźwięk cięciwy i szum pędzącej strzały. Treningi prowadzi instruktor łucznictwa. Klub dysponuje własnym sprzętem (łuki, strzały) oraz odpowiednio dużymi tarczami, do których trafi każdy początkujący.

W listopadzie rozmawialiśmy z Patrykiem Gałeckim, który zarządza tradycyjną sekcją Akademickiego Klubu Łuczników.

Uniwersytecka Drużyna Honeybadgers

Uniwersytecka Drużyna HoneyBadgers została założona w 2017 r. Jej członkowie grają m.in. w quidditcha - grę znaną z książek J.K. Rowling o Harrym Potterze. Zmodyfikowali nieco tę dyscyplinę sport tak, aby dostosować ja do zasad panujących w świecie "mugoli".

Od jakiegoś czasu członkowie drużyny specjalizują się także w spikeballu.

Akademicki Klub Żeglarski „Szkwał”

Startuje w regatach i organizuje rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Klub specjalizuje się w łodziach klasy DZ, na których wielokrotnie sięgał po tytuły mistrza polski. Na jeziorze Krzywym w Olsztynie często można spotkać „Komodora” czy „Rekina” pod pełnymi żaglami, które stanowią ozdobę tego akwenu. Członkowie organizują również charytatywne rejsy dla dzieci i osób niepełnosprawnych.

W sierpniu 2022 r. Klub uczestniczył w XXI Międzynarodowych Mistrzostwach Polski DZ. To najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop. W klasie OPEN najlepsza okazała się nasza załoga „REKIN” w składzie: Krzysztof Choroszucha, Maciej Kowalczyk, Szymon Hertel, Aleksander Poluszczyk, Marcin Staryk, Rafał Sirocki, Arkadiusz Basiak, Rafał Czyżewski, Tomasz Bieńkowski, Mateusz Kwietniewski, Paweł Wachowski.

 

OŚRODEK INICJATYW ARTYSTYCZNYCH

Misją Ośrodka Inicjatyw Artystycznych jest kreowanie przestrzeni kulturalnej w środowisku akademickim. Jego działalność to także odpowiedź na potrzeby akademickiej i lokalnej społeczności. OIA zajmuje się prezentacją różnych form artystycznych przygotowanych przez wykwalifikowaną kadrę.

Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Członkowie uniwersyteckiego chóru popularnie zwani są "Wawrzyczkami". Śpiewają oni w Kortowie od 1952 roku, od kilku lat - pod dyrekcją dr hab. Katarzyny Bojaruniec.

To ambasador kulturalny uczelni. Działa nieprzerwanie od chwili powołania. Repertuar zespołu muzycznego stanowią: pieśni a cappella polskich i obcych kompozytorów od muzyki dawnej do czasów współczesnych, utwory sakralne, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych, kolędy i pastorałki z różnych stron Polski i świata, jak również utwory wokalno-instrumentalne oraz standardy muzyki rozrywkowej.

Świętujący w zeszłym roku swoje 70-lecie Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został laureatem nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury. O reakcji na zdobycie Statuetki św. Jakuba i planach zespołu w studiu Radia UWM FM opowiadała prof. Katarzyna Bojaruniec.

 

Teatr Muzyczny UWM

Teatr Muzyczny UWM w Olsztynie, to pierwsza w Polsce tego typu organizacja, której celem jest rozwijanie pasji i umiejętności artystycznych studentów, a która jednocześnie kierowana jest również do wszystkich mieszkańców miasta.

W swoim repertuarze Teatr ma trzy spektakle: "Me and my Girl", "Smerfowisko, czyli Gargamel złapany" oraz "Szalone lata retro".

Ostatni ze spektakli można było zobaczyć na scenie kilka miesięcy temu. Za kulisami aktorów i muzyków odwiedziła także redakcja "Wiadomości Uniwersyteckich". Relację z tego spotkania można zobaczyć i przeczytać na stronie UWM.

 

Galeria "Stara Kotłownia"

Galeria mieści się na drugim piętrze budynku, w którym kiedyś mieściła się kotłownia. Po gruntownej renowacji znalazło się tam miejsce dla jednostek Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w tym także należącej do Wydziału Sztuki galerii.

W tym miejscu swoje prace prezentują znani twórcy z Polski i zagranicy jak też młodzi artyści, którzy mogą pokazać swoje dzieła szerszej publiczności. Do tej pory były prezentowane różne dzieła od malarstwa i rysunku po grafikę oraz obiekty artystyczne. Każda z wystaw jest interesująca i niesie ze sobą wiele emocji. Co jest ważne - galerię można zwiedzać bezpłatnie.

Studio nagrań

Studio nagrań na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zostało oddane do użytku 1 stycznia 2021 roku. Służy ono przede wszystkim studentom kierunków produkcja muzyczna i realizacja dźwięku oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ale nie tylko. W studiu nagrań pojawiają się od czasu do czasu nawet przedstawiciele władz Uniwersytetu, żeby nagrać... pastorałkę.

 

mw, dbp

Fot. Mateusz Kowalski

 

 

 

Rodzaj artykułu