15 Grudnia 2024

Aktualności


Obecność w zestawieniu QS World University Rankings: Sustainability to kolejny dowód na to, że na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie idea zrównoważonego rozwoju jest obecna zarówno w badaniach naukowych, jak i w codziennych działaniach podejmowanych z myślą o funkcjonowaniu uczelni.

QS World University Rankings: Sustainability 2025 uwzględnione zostały 1743 uczelnie z całego świata. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został sklasyfikowany w przedziale 931-940, co daje mu 10. miejsce w Polsce. Gdyby pod uwagę brana była tylko kategorię „wpływ społeczny”, to nasza lokata byłaby jeszcze wyższa: zajmujemy pod tym względem 7. miejsce wśród polskich szkół wyższych.

Punkty za myślenie o przyszłości

Metodologia QS World University Sustainability 2025 opiera się na trzech kategoriach:

  1. Wpływ na środowisko (Environmental Impact) – w której pod uwagę brane są trzy wskaźniki: zrównoważony rozwój środowiska, edukacja środowiskowa i badania środowiskowe;
  2. Wpływ społeczny (Social Impact) – wśród kwestii, które są badane, znajdują się: równość, wymiana wiedzy, wpływ edukacji, możliwości zatrudnienia oraz zdrowie i dobre samopoczucie;
  3. Zarządzanie (Governance) – ocenie poddawane są: etyka, praktyki zatrudniania, przejrzystość, proces podejmowania decyzji.

Wśród najlepiej ocenionych w odniesieniu do UWM znalazł się wskaźnik zdrowie i dobre samopoczucie. Uczelnia sporo uwagi poświęca zmianom w zakresie ekologicznego korzystania z zasobów i minimalizowania niekorzystnych dla zdrowia czynników. Z myślą o lepszych warunkach pracy i studiowania realizowane są także kolejne strefy relaksu na poszczególnych wydziałach

Dużo punktów nasz Uniwersytet zdobył także za badania dotyczące środowiska, które podejmowane są na uczelni (przypomnijmy, że uczelniani specjaliści przyglądają się takim zagadnieniom jak biosurowce czy zrównoważona produkcja żywności) oraz działania na rzecz równości osób tworzących społeczność akademicką.

Pomysły wdrażane przez Uniwersytet, a służące realizacji celów zrównoważonego rozwoju, są zauważane i doceniane. Przypomnijmy, że np. latem 2024 UWM otrzymał nagrodę „Klimatyczni Warmii i Mazur 2024”. Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, komentował to wówczas w taki sposób: – Od dłuższego czasu podejmujemy zdecydowane działania w kontekście zrównoważonego rozwoju. Przyjęliśmy plan i utworzyliśmy Green Team, który zgłasza cały czas nowe pomysły związane z ekologią i promocją zrównoważonego rozwoju.

Plan pełen zmian na lepsze

Plan, o którym wspomina prof. Przyborowski, to „Agenda Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.”. Na Uniwersytecie działają także Rzecznik i Komisja ds. Równości Szans, a z myślą o partycypacyjnym modelu zarządzania uczelnią wydzielone zostały fundusze na działania wyłonione dzięki Otwartemu Budżetowi Akademickiemu. UWM był także inicjatorem powołania Forum Zielonych Uniwersytetów, a swoje działania na rzecz zmian na lepsze będzie miał szansę rozwijać wspólnie z innymi ośrodkami dzięki przynależności do Uniwersytetów Europejskich.

>>> Specjalne wydanie Wiadomości Uniwersyteckich z okazji opublikowania „Agendy Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.”

Ranking, który docenia odpowiedzialność

QS World University Rankigs to wiodąca agencja rankingowa. Od trzech lat zajmuje się ona także oceną zaangażowania uczelni w realizację celów zrównoważonego rozwoju. Autorzy rankingu sporo uwagi poświęcają szukaniu zewnętrznych dowodów tego zaangażowania, za które można uznać np. wpływ, jaki absolwenci poszczególnych uczelni wywierają na naukę i technologię, przyczynianie się do rozwiązywania problemów klimatycznych czy wpływ badań prowadzonych w ramach 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

 

 

Warto przeczytać także: 

>>> UWM stawia na zrównoważony rozwój i awansuje w rankingu THE Impact

>>> Dzień Ziemi na UWM: Ewa Ewart i jej dokument o kryzysie wodnym

>>> Dzień Ziemi na UWM: sprzątanie kampusu i Jeziora Kortowskiego

>>> Nowe życie starych mebli, czyli UWM dla zrównoważonego rozwoju

 

Rodzaj artykułu