13 Sierpnia 2024

Aktualności


Swoją decyzją czytelnicy „Gazety Wyborczej” potwierdzili, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zasługuje na miano instytucji, która w szczególny sposób propaguje ochronę przyrody. Do plebiscytu „Klimatyczni Warmii i Mazur 2024” UWM został nominowany m.in. za działania związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi.

W organizowanym po raz czwarty plebiscycie „Klimatyczni Warmii i Mazur 2024” Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zdobył niemal połowę głosów.

Bardzo się cieszę z tego, że czytelniczki i czytelnicy docenili Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Od dłuższego czasu podejmujemy zdecydowane działania w kontekście zrównoważonego rozwoju – mówi prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM – Przyjęliśmy plan i utworzyliśmy Green Team, który zgłasza cały czas nowe pomysły związane z ekologią i promocją zrównoważonego rozwoju.

Plan, o którym wspomina prof. Przyborowski, to „Agenda Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.”. Jej autorzy pisali we wstępie: Zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia powinno być realizowane takimi środkami i w taki sposób, by nie powodować ograniczenia szans na rozwój przyszłych generacji. Idea Zrównoważonego Rozwoju posiada wielowymiarowy charakter i opiera się na ciągłym poszukiwaniu równowagi pomiędzy jego trzema kluczowymi filarami: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Zrównoważony rozwój jest głęboko zakorzeniony w strategii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Włączenie się w realizację celów globalnych jest więc dla nas tak naturalne, jak otoczenie, w którym funkcjonujemy na co dzień".

>>> Specjalne wydanie Wiadomości Uniwersyteckich z okazji opublikowania „Agendy Zrównoważonego Rozwoju do 2030 r.”

 

Kortowski park
Kortowski park jest oczkiem w głowie uniwersyteckiej społeczności i na co dzień przypomina członkom akademickiej wspólnoty, jak cenny jest kontakt z naturą

 

Zielony Uniwersytet na Zielonym Festiwalu

Organizatorzy plebiscytu „Klimatyczni Warmii i Mazur 2024”, czyli olsztyńska redakcja „Gazety Wyborczej”, wręczą nagrodę przedstawicielom UWM podczas Olsztyn Green Festivalu, który od dziesięciu lat odbywa się nad jeziorem Ukiel. Uniwersytet po raz kolejny został zaproszony do udziału w wydarzeniu. Jak zaznacza rektor, współpraca z organizatorami tego przedsięwzięcia bierze się z podzielanych wartości.

Idea tego festiwalu wpisuje się doskonale w to, co my na Uniwersytecie chcemy propagować – ideę zrównoważonego rozwoju –tłumaczy prof. Przyborowski, zapraszając jednocześnie wszystkich uczestników olsztyńskiego festiwalu do strefy UWM, która pojawi się przy kapitancie nad Ukielem.

 

Strefa UWM na Olsztyn Green Festivalu w 2021 roku
Strefa UWM na Olsztyn Green Festivalu w 2021 roku

 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie będzie witał uczestników Olsztyn Green Festivalu hasłem „Cześć!”. Strefa UWM ma być przestrzenią pełną relaksu i dobrej zabawy, dlatego przedstawiciele uczelni będą zachęcać do integracji przy... odrobinie pozytywnej rywalizacji. Przez trzy festiwalowe dni będzie można tu pograć na konsoli (czekać będą np. „Crash Bandicoot (CTR Racing-Fieles)”, „Sonic Racong”) i odbyć nostalgiczną podróż do czasów tak kultowych gier jak kółko i krzyżyk czy jenga, które tym razem przybiorą wyjątkową, bo wielkoformatową wersję. Na tym nie koniec, bo fani śpiewania będą mieli okazję chwycić za mikrofon i za sprawą karaoke poczuć się niczym gwiazdy, które podczas festiwalu będą występować na kilku scenach nad olsztyńskim jeziorem.

 

Dzień Ziemi na UWM

Przypomnijmy, że internauci biorący udział w plebiscytowym głosowaniu docenili wydarzenia, które społeczność akademicka zorganizowała z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi. Święto to było dla przedstawicieli Uniwersytetu pretekstem, by w czasie kilku dni zorganizować szereg wydarzeń mających na celu propagowanie ekologicznego stylu życia, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności za przyszłość planety.

Świętowanie Dnia Ziemi na UWM rozpoczęło się 20 kwietnia od sprzątania okolic plaży i Jeziora Kortowskiego oraz pikniku. Mimo niesprzyjającej pogody w kampusie uniwersyteckim pojawiła się spora grupa pracowników i studentów, a także przedstawicieli Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”.

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi na UWM - sprzątanie Jeziora Kortowskiego
Międzynarodowy Dzień Ziemi na UWM - sprzątanie Jeziora Kortowskiego

 

Tego samego dnia w Bibliotece Uniwersyteckiej można było obejrzeć kolekcję mebli z recyklingu, które są odnawiane przez pracowników UWM. Wcześniej odbyła się także akcja „Uniwersyteckiego Wietrzenia Magazynów”, podczas której szukano nowych lokacji dla nieużywanych już mebli, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na nowe sprzęty.

Odpowiedzialna moda, odpowiedzialne korzystanie z wody

Atrakcje z okazji Dnia Ziemi zaplanowało również Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. W poniedziałek 22 kwietnia zaprosiło ono m.in. do Biblioteki Uniwersyteckiej na spotkanie pt. „Odpowiedzialna moda – o co tyle hałasu?”.

 

Odpowiedzialna moda - spotkanie z Kasią Zajączkowską
Odpowiedzialna moda - spotkanie z Kasią Zajączkowską

 

 

Rozmowę z Kasią Zajączkowską (projektantką i autorką książki o slow fashion) poprowadziła Justyna Stawecka z CWO. Po spotkaniu odbyły się z kolei warsztaty dla studentów i studentek. Uczestniczące w nich osoby mogły jeszcze dokładniej przyjrzeć się kulturowym, społecznym i ekologicznym aspektom mody, omówić mechanizmy i skutki fast fashion oraz poznać sposoby na większą satysfakcję z własnej szafy.

Kolejną propozycją z okazji Dnia Ziemi na UWM była projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka nt. stanu i ochrony wód śródlądowych, której gościnią specjalną była Ewa Ewart – reżyserka filmu.

 

Ewa Ewart - reżyserka filmu "Do ostatniej kropli"
Ewa Ewart - reżyserka filmu „Do ostatniej kropli”

 

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, nie mogły się w zaplanowanym czasie odbyć wydarzenia plenerowe, które miały towarzyszyć Dniu Ziemi. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: obchodzony półtora miesiąca później Światowy Dzień Ochrony Środowiska stał się inspiracją do zorganizowania plenerowej gry edukacyjnej dla dzieci. Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM razem z partnerami akcji w czwartek 6 czerwca na plaży kortowskiej przez zabawę zachęcało do wzięcia odpowiedzialności za środowisko.

 

Dzień Ochrony Środowiska na UWM
Dzień Ochrony Środowiska na UWM

 

 

Zobowiązanie na co dzień

Troska o planetę to nie tylko hasło, ale także jeden z celów przyjętej i realizowanej na UWM strategii zrównoważonego rozwoju. Naukowcy w swoich badaniach i działalności edukacyjnej poruszają m.in. kwestie segregacji i ponownego przetwarzania odpadów, świadomych zakupów i gotowania bez marnowania żywności, wpływ mikroplastiku na organizmy itp. UWM od początku swojego istnienia sygnalizuje, jak ważna jest edukacja ekologiczna i co jeszcze w naszym stylu życia możemy zmienić.

Przypomnijmy, że na przykład wczesną wiosną kortowski kampus dołączył m.in. do symbolicznej, międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi”. W sobotę 23 marca wieczorem na godzinę zostały wyłączone światła we wszystkich uczelnianych obiektach. Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” także 23 marca w czasie wiosennego spływu Łyną oczyszczał rzekę i jej brzegi ze śmieci. Odbywająca się 5 kwietnia na UWM akcja „Operacja Czysta Rzeka” stała się natomiast okazją do posprzątania okolic plaży przy Jeziorze Kortowskim.

 

Warto przeczytać także: 

>>> UWM stawia na zrównoważony rozwój i awansuje w rankingu THE Impact

>>> Dzień Ziemi na UWM: Ewa Ewart i jej dokument o kryzysie wodnym

>>> Dzień Ziemi na UWM: sprzątanie kampusu i Jeziora Kortowskiego

>>> Nowe życie starych mebli, czyli UWM dla zrównoważonego rozwoju

 

Pomost w Kortowie

 

Rodzaj artykułu