25 Marca 2025
Aktualności
Obchodzący jubileusz 25-lecia Bank Żywności w Olsztynie ma na swoim koncie nie tylko wyjątkowe zasługi, ale i niezwykłą historię. Jako organizacja specjalizująca się w pozyskiwaniu żywności i jej dystrybucji na rzecz potrzebujących, zmienia on codzienność narażonych na wykluczenie mieszkańców Warmii i Mazur. Pracownicy ratują żywność przed zmarnowaniem, edukują w zakresie prawidłowego odżywiania i niemarnowania jedzenia, a także aktywizują społecznie i zawodowo. Bank Żywności w Olsztynie kompleksowo odnowił też jeden z zabytkowych XIX-wiecznych budynków i powołał do działania Kuźnię Społeczną. Zgodnie z ideą stojącą za tym miejscem, wspiera ono m.in. działalność organizacji pozarządowych z regionu oraz rozwój przedsiębiorczości i liczne działania społeczne.
Pomysł na Warmia Inspiration Mindset pojawił się jakiś czas temu, ale – jak mówił Marek Borowski, prezes Banku Żywności – inne sprawy skutecznie zaprzątały głowę organizatorom: sytuacja związana z pandemią i wojną w Ukrainie wymagała od pracowników olsztyńskiej organizacji pełnego zaangażowania. W końcu nadszedł jednak moment, w którym idea mogła zostać zrealizowana, a półwiecze działalności okazało się wspaniałą okazją do zaproponowania nowego wydarzenia na Warmii. W niedawno odnowionej Hali Urania wystąpili inspirujący ludzie, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz służąc własnym przykładem, dostarczali dowodów na to, że warto się nie poddawać i szukać swojej ścieżki.

Uniwersytet chce łączyć potencjały
Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął m.in. prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ze sceny w Hali Urania mówił on, że szczególną wartością wydarzenia Warmia Inspiration Mindset jest to, że zostało ono przygotowane przez organizacje pozarządowe, które w szczególny sposób zwracają uwagę na rozwój społeczny i gospodarczy oraz troszczą się o to, byśmy żyli w świecie bezpiecznym.
Rektor podkreślił, że reprezentuje ponad 20-tysięczną społeczność akademicką w mieście, które liczy sobie 160 tysięcy mieszkańców.
– Stanowimy bardzo ważną część tego miasta – zaznaczył prof. Przyborowski, przypominając o ogromnym potencjale, który kryje się zarówno w pracownikach i studentach UWM, jak i w innych grupach społecznych związanych z Warmią i Mazurami. – Ważne jest to, by umieć łączyć te potencjały, by ten kapitał terytorialny, który tkwi w regionie, mógł zaowocować wartością dodaną. Warto jest się łączyć w działaniach, warto jest współdziałać, warto jest myśleć o przyszłości wspólnie.
O tym, że Uniwersytetu nie mogło zabraknąć na Warmia Inspiration Mindset, mówiła też Marta Wangin, dyrektorka uczelnianego Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. Dla przedstawicieli tej jednostki wydarzenie było okazją nie tylko do tego, by czerpać inspirację, ale także się nią dzielić.
– Uniwersytet jest znaczącą częścią społeczności miasta i regionu, a nasz potencjał i oddziaływanie społeczno-gospodarcze są coraz większe – zaznaczyła. – Dla pracowników, studentów i studentek Uniwersytetu to także świetny sposób na zainspirowanie się motywacją do podejmowania wyzwań. Nie co dzień możemy wysłuchiwać tak zacnych prelegentów. Mam nadzieję, że to będzie impreza cykliczna.

Marta Wangin przypomniała, że kierowana przez nią jednostka otwarta jest na współpracę z organizacjami pozarządowym. Partnerstwo z Kuźnią Społeczną i z Bankiem Żywności było widać zarówno przy okazji niedawnej zbiórki dla powodzian, jak i przy różnych eventach dla przedsiębiorców z regionu. We współpracę zaangażowani są także uniwersyteccy naukowcy, którzy dzielą się swoją wiedzą m.in. w zakresie żywności.
Osoby, które odwiedziły stanowisko UWM w Hali Urania, mogły nie tylko zapoznać się z ofertą naukową, dydaktyczną oraz technologiczną uczelni, ale też sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Czekał na nie quiz, prezent w postaci dobrej myśli na wiosnę oraz sprawdzian… refleksu. Pracownicy CWO przypominali, że Uniwersytet oferuje wsparcie na różnych polach, także w zakresie poszukiwania własnej ścieżki zawodowej oraz rozwoju przedsiębiorczości. Z myślą o przedstawicielach biznesu, których liczne grono brało udział w Warmia Inspiration Mindset, pracownicy CWO informowali m.in. o punkcie Enterprise Europe Network, który oferuje bogatą ofertę doradztwa biznesowego.
Nie zapomniano także o bliskiemu uniwersyteckim wartościom zrównoważonym rozwoju – uwagę przykuwały kolorowe pufy symbolizujące 17 celów wyznaczonych w agendzie ONZ-u. CWO regularnie popularyzuje wiedzę na ten temat, czego przykładem był zakończony niedawno Dzień Recyklingu. Przed nami zresztą inne ważne wydarzenie – Dzień Ziemi, podczas którego będzie można m.in. obejrzeć film „River Blue” o ekosystemach wodnych oraz wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielkami biznesu tekstylnego i modowego. Warto poświęcić tym zagadnieniom trochę czasu i refleksji, bo, jak zaznacza Marta Wangin, wciąż mamy do czynienia z sytuacją, którą można ująć lapidarnie: „za duża produkcja, zbyt wielka konsumpcja”.

Moc inspiracji
Dorota Wellman, której społeczność UWM miała okazję wysłuchać także podczas ubiegłorocznego Dnia Otwartego i podczas świętowania na uczelni 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, tym razem mówiła o marce osobistej. Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę dotyczącą funkcjonowania mediów, zwracała uwagę na to, jak ważne jest przemyślane kształtowanie swojego wizerunku.
– Zmiany, które przynosi nam świat, przychodzą tak szybko, że nie zdążymy złapać głębszego oddechu. Dlatego musimy być na bieżąco. Musimy cały czas się rozwijać i podkreślać – także w ramach naszej marki osobistej – że nie stoimy w miejscu, że jesteśmy osobami, które mają otwarty umysł – mówiła Wellman. W swoim wystąpieniu przywołała przykłady osób, które bardzo świadomie zarządzają swoim wizerunkiem. Wspomniała m.in. o Martynie Wojciechowskiej, która skutecznie zbudowała swoją markę osobistą jako zaangażowanej społecznie wpływowej reporterki. Podobnie rzecz się ma z Rafałem Brzoską, biznesmenem i filantropem, człowiekiem, który osiągnąwszy swój sukces, gotów jest nim dzielić się z innymi.
Kontynuacją rozważań na temat marki osobistej było też wystąpienie Marcina Kruszewskiego, który prowadzi na TikToku kanał „Prawo Marcina”, a który zyskał ogromną popularność także za sprawą swoich porad dotyczących praw uczniów. Podkreślał on, że kluczem w budowaniu marki eksperckiej jest to, żeby nie poprzestać na suchym przekazywaniu wiedzy.
– Najważniejsze jest to, żeby opowiadać nie tylko o tym, co jest dziedziną naszej wiedzy, na której znamy się naprawdę bardzo dobrze, ale też to, żeby opowiadać o czymś, co jest naszą pasją. To jest pewien frazes, ale frazes bardzo prawdziwy, że dużo łatwiej jest nam pracować i osiągać sukcesy, jeżeli coś nas po prostu ciekawi – tłumaczył. Tym, którzy planują rozpocząć działalność w mediach społecznościowych, radził natomiast, aby dobrze poznać specyfikę danej platformy i nie zapominać o tym, że istotny wpływ na rozpoznawalność marki ma regularność publikowania treści. Tym, czego social media nie wybaczają, jest bowiem cisza na profilu.
O tym, jak nieznośna może być cisza na radiowej antenie, wie z kolei ze swojego zawodowego doświadczenia inna prelegentka Warmia Inspiration Mindset, czyli Kamila Kalińczak. Odbiorcy mediów znają ją nie tylko z radia, ale także z telewizji i z social mediów. Na ogromną rozpoznawalność dziennikarki wpłynął cykl quizów o poprawności językowej, który nazwała „ĄĘ”. Kamila Kalińczak podczas olsztyńskiego spotkania przyznała, że bardzo dobrze zna Kortowo, bo regularnie odwiedzała je w studenckich czasach. W swoim wystąpieniu przypomniała też, że zwracanie uwagi osobom popełniającym błędy językowe nie jest w dobrym tonie. Jej zdaniem najważniejsza w języku jest funkcja komunikacyjna.
– Dopóki się rozumiemy, to nie ma się co irytować – zaznaczyła.
Choć dziennikarka z dużą tolerancją podchodzi do tego, w jaki sposób ludzie mówią, przyznała, że sama też ma listę słów, których chętnie by się pozbyła z przestrzeni publicznej.
– Gdybym mogła jedną rzecz wyplenić z języka polskiego, to byłby to „dedykowany” – podkreśliła, przypominając, że niezgodnie z normą językową używa się dzisiaj tego określenia jako synonimu „przeznaczonego” dla czegoś lub do czegoś.

Niewiele brakowało, by Kortowo równie dobrze jak Kamila Kalińczak poznał kolejny z prelegentów Warmia Inspiration Mindset. Prof. Jacek Walkiewicz przyznał, że zamierzał studiować na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Na drodze stanęła mu, przeciwna temu pomysłowi, jego ówczesna dziewczyna. Wybrał weterynarię w Warszawie. Do końca studiów nie dotrwał i dziś, jako psycholog i mówca, zajmuje się nie zwierzętami, ale m.in. edukacją dorosłych. W czasie swojego olsztyńskiego wystąpienia przekonywał do odwagi w marzeniach i zachęcał, by mieć wizję tego, jak nasze życie powinno wyglądać za 5, 10 czy 15 lat.
– To jest niezwykle istotne, ponieważ wizja daje energię do ruszenia w drogę – zaznaczył. Podkreślał też, że kluczowe są intencje, dla których działamy i obrany cel. – Początkiem naszych odważnych działań jest zawsze zaufanie do siebie i poczucie własnej wartości.
Krzysztof Ibisz, który 3 kwietnia będzie gościem Dnia Otwartego UWM, w Uranii mówił o swoich sprawdzonych sposobach na ciągły rozwój i motywację. Przypomniał też o tym, jak ważne są autentyczność i życie w zgodzie z sobą.
– Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma sukcesu bez poświęcenia – zaznaczył, dzieląc się swoim sposobem na motywowanie się do rozwoju: – Nie patrzę na konkurencję, nie patrzę na innych, tylko mówię sobie, że chcę być lepszy niż byłem wczoraj.
Krzysztof Ibisz, który od 35 lat niezmiennie znajduje się w gronie najbardziej rozchwytywanych prezenterów telewizyjnych, podkreślał też wagę profesjonalizmu.
– Świat sprzyja przygotowanym – mówił, dodając, że warto być otwartym na konstruktywną krytykę i mieć swoich mistrzów – ludzi, do których mamy zaufanie i wierzymy, że zawsze powiedzą nam prawdę, także na temat naszych umiejętności czy decyzji.
Dobrymi radami z uczestnikami Warmia Inspiration Mindset dzieliła się także Natalia Sheveleva (Nataliaostory), która zachęcała, żeby nie chować się za anonimowymi postami, grafikami czy cytatami, ponieważ ludzie cenią autentyczność. Świadomy tego, jak ważna dla naszego wizerunku jest twarz, prof. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej przedstawił z kolei sporo ciekawych przypadków klinicznych. Dr Anna Dudzińska-Filkiewicz i lek. stom. Małgorzata Spiżewska mówiły z kolei o pierwszym wrażeniu, na które wpływ mają nasz uśmiech i samoakceptacja.
Na nieco inne kwestie zwracała uwagę w swoim wystąpieniu Julia Izmałkowa, znana w sieci jako Psychomama Julia i założycielka pierwszej w Europie agencji badawczej specjalizującej się w wykorzystywaniu psychologii kłamstwa oraz etnografii dla marketingu i biznesu, a także promotorka filozofii „Parents First”. W Olsztynie mówiła m.in. o tym, że największymi przeciwnikami jesteśmy dla siebie my sami, dlatego powinniśmy jak najlepiej wykorzystywać każdą minutę, którą dysponujemy, zamiast skupiać się na innych.
Gościem WIM był także Karol Bielecki – piłkarz ręczny, który na oczach kibiców przeżywał jeden z największych dramatów swojego życia i na ich oczach wracał do gry (również w przenośni), udowadniając, jak ważna jest determinacja. W swoim wystąpieniu skupił się na sztuce motywacji i wykorzystywaniu tego, co się ma.
O tym, jak realizować swoje marzenia, mimo ograniczeń, mówił też Janek Szlasa, 17-latek, który boryka się z zespołem chorób genetycznych. Swoją otwartością zdołał zaskarbić sobie nie tylko uwagę publiczności, ale i jej podziw. Organizatorzy dali też szansę na promowanie szczytnej idei, jaką jest rodzicielstwo zastępcze. Opowiadała o tym Aneta Markowska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.
Marek Borowski, szef Banku Żywności w Olsztynie, w swoim wystąpieniu przypomniał, jak niezwykle ważny jest optymizm, który pozwala wierzyć w powodzenie zaplanowanych przez siebie działań. To właśnie wiara w powodzenie misji i chęć działania na rzecz innych napędzały jego zespół wtedy, kiedy tuż po otwarciu Kuźni Społecznej, odnowiony wielkim nakładem sił i środków budynek zniszczył pożar. Ale, jak mówił Marek Borowski, istotne było także zaufanie, którym obdarzyli organizację darczyńcy, pomagający odbudować Kuźnię. Jak widać, motywacji zespołowi nie brakuje, bo poza codzienną, statutową działalnością, jest on gotowy podejmować także takie niezwykłe wyzwania, jak organizacja Warmia Inspiration Mindset – wydarzenia nastawionego na wspieranie rozwoju mieszkańców regionu.
dbp
Fot. Piotr Tutka