08 Sierpnia 2024

Wydarzenia


Klimatyczni Warmii i Mazur 2024 to nazwa plebiscytu, za pośrednictwem którego „Wyborcza Olsztyn" chce pokazywać ludzi bądź organizacje propagujące ochronę przyrody. W tym roku wśród nominowanych do tego tytułu znalazł się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W ten sposób organizatorzy docenili uczelnianą inicjatywę - Międzynarodowy Dzień Ziemi na UWM.

W poprzednich edycjach konkursu Klimatyczni Warmii i Mazur w gronie finalistów znajdowali się przedstawiciele UWM, tym razem nominacja przypadła całemu Uniwersytetowi, który nie tylko aktywnie wspiera różne inicjatywy ekologiczne, ale jest także, jak przystało na Zielony Uniwersytet, ich inicjatorem.

O tym, komu przypadnie wygrana w plebiscycie, zadecydują internauci. Konkurs trwa do 11 sierpnia, a głosować można za pośrednictwem >>> strony internetowej Gazety Wyborczej

Ogłoszenie wyników zaplanowano 13 sierpnia w serwisie olsztyn.wyborcza.pl. Honorowa nagroda trafi do zwycięzcy podczas Olsztyn Green Festivalu, którego partnerem jest też UWM.

Dzień Ziemi na UWM

W finale konkursu wyłaniającego osoby i instytucje najbardziej zaangażowane w troskę o planetę, UWM znalazł się m.in. za sprawą działań podjętych na uczelni z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Święto to było dla przedstawicieli Uniwersytetu pretekstem, by w czasie kilku dni zorganizować szereg wydarzeń mających na celu propagowanie ekologicznego stylu życia, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności za przyszłość planety.

Przypomnijmy, że świętowanie Dnia Ziemi na UWM rozpoczęło się 20 kwietnia od sprzątania okolic plaży i Jeziora Kortowskiego oraz pikniku. Mimo niesprzyjającej pogody w kampusie uniwersyteckim pojawiła się spora grupa pracowników i studentów, a także przedstawicieli Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”.

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi na UWM - sprzątanie jeziora
Międzynarodowy Dzień Ziemi na UWM - sprzątanie jeziora

 

Tego samego dnia w Bibliotece Uniwersyteckiej można było obejrzeć kolekcję mebli z recyklingu, które są odnawiane przez pracowników UWM. Wcześniej odbyła się także akcja „Uniwersyteckiego Wietrzenia Magazynów”, podczas której szukano nowych lokacji dla nieużywanych już mebli, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na nowe sprzęty.

Odpowiedzialna moda, odpowiedzialne korzystanie z wody

Atrakcje z okazji Dnia Ziemi zaplanowało również Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. W poniedziałek 22 kwietnia zaprosiło ono m.in. do Biblioteki Uniwersyteckiej na spotkanie pt. „Odpowiedzialna moda – o co tyle hałasu?”.

 

Odpowiedzialna moda - spotkanie z Kasią Zajączkowską
Odpowiedzialna moda - spotkanie z Kasią Zajączkowską

 

Rozmowę z Kasią Zajączkowską (projektantką i autorką książki o slow fashion) poprowadziła Justyna Stawecka z CWO. Po spotkaniu odbyły się z kolei warsztaty dla studentów i studentek. Uczestniczące w nich osoby mogły jeszcze dokładniej przyjrzeć się kulturowym, społecznym i ekologicznym aspektom mody, omówić mechanizmy i skutki fast fashion oraz poznać sposoby na większą satysfakcję z własnej szafy.

Kolejną propozycją z okazji Dnia Ziemi na UWM była projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka nt. stanu i ochrony wód śródlądowych, której gościnią specjalną była Ewa Ewart – reżyserka filmu.

 

Ewa Ewart - reżyserka filmu "Do ostatniej kropli"
Ewa Ewart - reżyserka filmu „Do ostatniej kropli”

 

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, nie mogły się w zaplanowanym czasie odbyć wydarzenia plenerowe, które miały towarzyszyć Dniu Ziemi. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: obchodzony półtora miesiąca później Światowy Dzień Ochrony Środowiska stał się inspiracją do zorganizowania plenerowej gry edukacyjnej dla dzieci. Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM razem z partnerami akcji w czwartek 6 czerwca na plaży kortowskiej przez zabawę zachęcało do wzięcia odpowiedzialności za środowisko.

 

Dzień Ochrony Środowiska na UWM
Dzień Ochrony Środowiska na UWM

 

Zobowiązanie na co dzień

Troska o planetę to nie tylko hasło, ale także jeden z celów przyjętej i realizowanej na UWM strategii zrównoważonego rozwoju. Naukowcy w swoich badaniach i działalności edukacyjnej poruszają m.in. kwestie segregacji i ponownego przetwarzania odpadów, świadomych zakupów i gotowania bez marnowania żywności, wpływ mikroplastiku na organizmy itp. UWM od początku swojego istnienia sygnalizuje, jak ważna jest edukacja ekologiczna i co jeszcze w naszym stylu życia możemy zmienić.

Przypomnijmy, że na przykład wczesną wiosną kortowski kampus dołączył m.in. do symbolicznej, międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi”. W sobotę 23 marca wieczorem na godzinę zostały wyłączone światła we wszystkich uczelnianych obiektach. Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” także 23 marca w czasie wiosennego spływu Łyną oczyszczał rzekę i jej brzegi ze śmieci. Odbywająca się 5 kwietnia na UWM akcja „Operacja Czysta Rzeka” stała się natomiast okazją do posprzątania okolic plaży przy Jeziorze Kortowskim.

 

Warto przeczytać także: 

>>> UWM stawia na zrównoważony rozwój i awansuje w rankingu THE Impact

>>> Dzień Ziemi na UWM: Ewa Ewart i jej dokument o kryzysie wodnym

>>> Dzień Ziemi na UWM: sprzątanie kampusu i Jeziora Kortowskiego

>>> Nowe życie starych mebli, czyli UWM dla zrównoważonego rozwoju

 

Pomost w Kortowie

 

Rodzaj artykułu