• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Żołnierz służby Niepodległości: 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego

„Żołnierz służby Niepodległości: 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego”

 

W dniu 5 grudnia 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – niezłomnego współtwórcy niepodległej Polski. Józef Piłsudski był jedną z najwybitniejszych postaci, którego nazwisko na zawsze będzie związane z wybiciem się Polski na niepodległość. Zapisał się przede wszystkim, jako twórca Legionów Polskich, komendant, naczelny wódz, przywódca Polski w latach 1926-1935. Stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów.

Zbliżająca się 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego daje okazję do podjęcia wysiłków badawczych mających popularyzować oraz poszerzać stan wiedzy w środowisku akademickim na temat postaci i wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Polski na polityczną mapę Europy. Okrągła rocznica urodzin marszałka Piłsudskiego jest również sprzyjającą okolicznością otwierającą w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pragnąc uczcić jubileusz tego wielkiego Polaka Pracownia Dziejów Wojskowości Zakładu Historii XX wieku Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, Naukowe Koło Historyków Wojskowości oraz Związek Piłsudczyków RP w Olsztynie zapraszają na seminarium naukowe pt. „Żołnierz służby Niepodległości: 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego”, które odbędzie się 5 grudnia 2017 r. na Wydziale Humanistycznym UWM. Na seminarium będzie możliwość wysłuchania wykładów i referatów przybliżających postać Józefa Piłsudskiego oraz jego dokonania. Marszałek zaprezentowany zostanie nie tylko, jako ikona tradycji narodowej, żołnierz na polach bitew i wśród żołnierzy ale też jako zwykły człowiek ze wszelkimi wadami i ułomnościami.

Seminarium naukowe jest jednym z wydarzeń organizowanych w Olsztynie w ramach WOJEWÓDZKICH OBCHODÓW 150 ROCZNICY URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 5 GRUDNIA 2017 r. Pragnąc uczcić jubileusz wielkiego Polaka wraz ze Związkiem Piłsudczyków RP zapraszamy na uroczyste obchody Urodzin Wielkiego Polaka.

 

dr hab. Halina ŁACH

 

 

Plik:
pobierz plik: Piłsudski-seminarium-plakat.pdf (1.32 MB)Plakat
 


Instytut Historii
. ul. Kurta Obitza 1
10-725 Olsztyn
tel.: 89 524 64 40
tel./fax 89 527 36 12 historia.human@uwm.edu.pl