Zawody sprawnościowo-obronne w Węgorzewie

Patronat Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych nad Zawodami Sprawnościowo Obronnymi w Węgorzewie

17 kwietnia 2015 roku w Węgorzewie odbyły się zawody sprawnościowo-obronne dla uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Gospodarzem organizowanych zawodów był 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie. Natomiast patronat objęli: Dowódcy Pułku, Starosta Powiatu Węgorzewskiego oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W zawodach wzięło udział 16 drużyn z powiatów węgorzewskiego, gołdapskiego i giżyckiego. Zmagania zawodników obejmowały cztery konkurencje:

1. Test historyczny „Polacy na frontach II wojny światowej;
  2. Biegi na orientację;
  3. Udzielenie pierwszej pomocy medycznej;
  4. Strzelanie z pistoletu neumatycznego.

Przebieg testu historycznego nadzorowali i oceniali: dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM i dr hab. Dariusz Radziwiłłowicz, prof. UWM. Okazało się, że poziom wiedzy na temat II wojny światowej był bardzo wysoki

W wyniku przeprowadzonych zawodów klasyfikacja końcowa wyglądała następująco:

I MIEJSCE - ZSO Węgorzewo III. Skład drużyny: Józefowicz Paweł, Wincławska Iwona, Kowalik Magdalena, Ogrodniczuk Mateusz. Ilość punktów: 57.

II MIEJSCE - ZSO Węgorzewo I. Skład drużyny: Dobrowolski Maciej, Gryczka Jakub, Furtak Aleksandra, Gasperowicz Weronika. Ilość punktów: 52,5.

III MIEJSCE - ZS Grabowo. Skład drużyny: Brokim Angelika, Żylińska Martyna, Trzasko Filip, Pastuszyński Piotr. Ilość punktów: 49,5.

W dniu zakończenia roku szkolnego, 29 czerwca 2015 r., dla najlepszych zespołów zostały wręczone dyplomy i nagrody. Między innymi dla zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki z testu historycznego nagrody ufundował Dyrektor Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM – dr hab. Jan Gancewski, prof. UWM.

Wiesław Bolesław Łach

Instytut Historii