27 maja 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie miała miejsce prezentacja cyklu wykładów prezentujących różne niespotykane i ciekawe poglądy na pewne wybrane wydarzenia historyczne na przestrzeni dziejów Europy i Polski. Dzień humanistyczny w bibliotece zorganizował Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wraz ze studenckimi kołami naukowymi działających przy Instytucie.
Przy wypełnionej w całości sali, wykłady wygłosili:
dr hab. Miron Wolny z tematem: Po co Hannibalowi były potrzebne słonie ?
dr hab. Jan Gancewski, prof. UWM z tematem: Czy Krzyżacy gryźli?
dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM z tematem: Powstanie i rozwój i rozwój systemów granicznych.
Wykłady były prezentowane w formie przystępnej i obrazowej, co niewątpliwie każe postrzegać nauki historyczne, jako wielką niewykorzystywaną kopalnię wiedzy i doświadczeń. Swoimi wrażeniami ze studiowania w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych podzielili się również studenci Studenckiego Koła Stosunków Międzynarodowych „Inter Gentes” dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami z pobytu w Parlamencie Europejskim w Brukseli: Parlament Europejski od kuchni oraz studenci Studenckiego Koła Historyków Starożytności dzieląc się doświadczeniami z objazdów naukowych: Po co studentom objazdy naukowe? Jak stwierdzili studenci, jedną z form poznania są podróże w miejsca historyczne takie jak grody, zamki, pałace czy pola bitew. Podróż, którą należy określić jako praktyczne zapoznanie z dziejami Polski czy Europy bez względu czy realizowana jest przez turystów, miłośników historii czy studentów historii, ma duże znaczenie poznawcze, kształcące i naukowo-badawcze.
W trakcie wykładów i prezentacji na dziedzińcu zamku zostały przygotowane stoiska przez Studenckie Koła Stosunków „Inter Gentes” i Naukowego Koła Historyków Wojskowości. Prezentowane było na nich pewne wybrane sceny z życia w czasach średniowiecza czy umundurowania z okresu Królestwa Polskiego. Można było zapoznać się z techniką garncarską czy uzbrojeniem żołnierza artylerzysty.
Oczywiście taki Dzień nie byłby możliwy do realizacji, gdyby nie przychylność Dyrektora Biblioteki Publicznej Witolda Gackiego, który całe przedsięwzięcie prowadził i komentował. Oczywiście nie można zapomnieć o uczniach kętrzyńskich szkół średnich, którzy dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładów i zapoznali się z ofertą i propozycjami studiowania w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych. Przy okazji Biblioteka wzbogaciła się o najnowsze publikacje Instytutu, które przekazał Dyrektor Instytutu dr hab. Jan Gancewski, prof. UWM.
dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM