Udział Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w Turnieju proobronnym klas wojskowych województwa warmińsko-mazurskiego
W dniach 19-21 czerwca 2015 roku na obiektach strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Olsztynie oraz strzelnicy garnizonowej odbył się po raz pierwszy Turniej proobronny klas wojskowych województwa warmińsko-mazurskiego. Głównymi organizatorami Turnieju były: Wojewódzki Sztab Wojskowy w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Organizacja Wojewódzka Ligi Obrony Kraju w Olsztynie oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Celem turnieju była popularyzacja działań proobronnych oraz postaw patriotycznych wśród młodzieży szkolnej, a w szczególności klas wojskowych województwa warmińsko – mazurskiego oraz wyłonienie najlepszej drużyny na Centralne Zawody Klas Wojskowych w 2015 r., które odbędą się Żaganiu. W turnieju uczestniczyły reprezentacje:
- Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku;
- Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu;
- Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo - Biznesowego w Olsztynie;
- Zespołu Szkół w Górowie Iławieckim;
- Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo - Biznesowego w Olsztynie;
- Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie.
Turniej rozpoczął się złożeniem meldunku przez kierownika zawodów szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie, podniesieniem flagi państwowej na maszt i odegraniem hymnu państwowego. Zawody rozegrano w pięciu konkurencjach:
- konkurs musztry i piosenki marszowej;
- autoprezentacja szkoły, program dowolny (wiersz, skecz, taniec, piosenka, itd.);
- strzelanie z kbks 5,6 mm;
- rzut granatem ćwiczebnym na odległość;
- marszobieg z punktami kontrolnymi.
Poza udziałem w poszczególnych konkurencjach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszą bronią oraz spróbowania sił w „walce” ze spadochronem. Ponadto pracownicy Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych przedstawili najnowszą ofertę studiowania na kierunkach: historia, stosunki międzynarodowe, wojskoznawstwo oraz informracja naukowa i biliotekoznawstwo.
Zwycięzcą Turnieju został Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu.
Podsumowania dwudniowych zawodów dokonał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie płk dypl. Andrzej Szczołek oraz Kierownik Pracowni dziejów Wojskowości dr hab. Wiesław Bolesław Łach, prof. UWM, którzy zwycięskim zespołom wręczyli okolicznościowe dyplomy, puchary, medale oraz nagrody rzeczowe.
dr hab. Halina Łach