Paweł Papke

Paweł Papke urodził się 13 lutego 1977 roku w Stargardzie Gdańskim. Poseł na Sejm RP VII kadencji. W reprezentacji Polski w latach 1996 – 2003 rozegrał 149 meczów, w tym 59 w Lidze Światowej, dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach Europy seniorów i dwukrotnie w mistrzostwach świata seniorów.

Profesjonalną karierę sportową rozpoczął w latach licealnych w MKS MDK Warszawa pod kierunkiem trenera Wojciecha Góry. W 1992 trener Ireneusz Mazur powołał go do kadry Polski juniorów. Po czterech latach wspólnie z drużyną zdobył tytuł mistrza Europy. Rok później, czyli w 1997 roku sięgnął po tytuł mistrza świata w Bahrajnie.

Pierwszym klubem seniorskim Pawła Papke był Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym zdobył pięć tytułów mistrzowskich i trzy Puchary Polski. W tym okresie na arenach europejskich wywalczył w 2000 roku trzecie miejsce w Pucharze Konfederacji, a w 2003 roku w Mediolanie zdobył brązowy medal w Lidze Mistrzów.

Mostostal-Azoty z tego okresu, prowadzony przez trenera Waldemara Wspaniałego, uważany jest za jeden z najlepszych klubów w historii polskiej, męskiej siatkówki.

Poza Pawłem Papke grali wówczas: Piotr Lipiński, Robert Szczerbaniuk, Sebastian Świderski, Marek Kardos, Roland Dembończyk, Rafał Musielak, Duszan Kubica, Wojciech Serafin, Jarosław Stancelewski, Bartłomiej Soroka i Aleksander Januszkiewicz.

Po siedmiu latach gry w Kędzierzynie-Koźlu, przeniósł się do PZU AZS Olsztyn, w barwach którego wywalczył kolejne cztery medale mistrzostw Polski - dwa srebrne i dwa brązowe. W 2007 Papke zdecydował się podpisać trzyletni kontrakt z ASSECO Resovią Rzeszów. W jej barwach zdobył kolejne dwa medale mistrzostw Polski.

W 2010 roku Paweł Papke podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery siatkarskiej. We wrześniu 2010 roku założył szkółkę siatkarską pod nazwą Papke-Volley.

W wyborach samorządowych w 2010 roku uzyskał Mandat Radnego Miasta Olsztyna z listy Platformy Obywatelskiej. Był również opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyn, w której przekazywał młodzieży szkolnej podstawowe zasady funkcjonowania struktur samorządowych.

Jest ambasadorem Olimpiad Specjalnych - stowarzyszenia, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku w roku został wybrany posłem na Sejm RP. Aktywnie działa w komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jest również wiceprzewodniczącym podkomisji stałej do spraw największych wydarzeń sportowych w Polsce. Zasiada także w Komisji Spraw Wewnętrznych.

W lutym 2015 roku został wybrany na Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W jednym z wywiadów Paweł Papke powiedział:

Moim polem do popisu są tematy sportowe. Jestem w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki - od strony zawodnika, czyli osoby, która wie jak powinny wyglądać imprezy sportowe od środka, od zaplecza zawodniczego i trenerskiego. Oczywiście, wszystkie formy ruchu i rekreacji dzieci czy osób dorosłych są także moim polem działania.

Absolwent:

Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego (stosunki międzynarodowe) oraz Olszyńskiej Szkoły  Wyższej im. Józefa Rusieckiego (pedagogika promocji zdrowia)

Osiągnięcia sportowe

Juniorskie

•    Mistrz Polski juniorów młodszych z MKS MDK Warszawa (1994)
•    Mistrz Polski juniorów z MKS MDK Warszawa (1996)
•    Mistrz Europy juniorów (1996)
•    Mistrz świata juniorów (1997)

Klubowe krajowe

•    Mistrz Polski z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (1998, 2000, 2001, 2002 i 2003)
•    Wicemistrz Polski z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (1997 i 1999)
•    Wicemistrz Polski z PZU AZS Olsztyn (2004 i 2005)
•    Wicemistrz Polski z Asseco Resovią Rzeszów (2009)
•    Trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski z PZU AZS Olsztyn (2006 i 2007)
•    Trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski z Asseco Resovią Rzeszów (2010)
•    Puchar Polski z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2000, 2001 i 2002)
•    Drugie miejsce w Pucharze Polski z Asseco Resovią Rzeszów (2010)

Klubowe międzynarodowe

•    3. miejsca w Final Four Pucharu CEV z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2000)
•    3. miejsce w Final Four Ligi Mistrzów z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2003)
•    4. miejsce w Final Four Ligi Mistrzów z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2002)
•    4. miejsce w Final Four Pucharu Challenge z Asseco Resovią Rzeszów (2008)

CO DAŁY PANU STUDIA Z ZAKRESU STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH?

Poznałem zasady funkcjonowania współczesnych państw i ich ustrojów politycznych. Nauczyłem się analizować zjawiska polityczne, gospodarcze i społeczne w sferze międzynarodowej. Zyskałem wiedzę na temat odmiennych kultur i religii, a także praktyczne umiejętności dyplomatyczne i biznesowe oraz negocjacyjnych. W codziennej działalności i pracy stykam się z różnymi grupami społecznymi, umiejętność rozmowy z nimi, konsultacji, znajomość procesów decyzyjnych, które dały mi studia, poparte późniejszą praktyką, przynoszą mi bardzo wiele pożytku. Zdobyłem zakres wiedzy związany z zapoznaniem z protokołem dyplomatycznym, prawem dyplomatycznym i konsularnym oraz organizacją i funkcjonowaniem służby dyplomatycznej.

CO NAJMILEJ WSPOMINA PAN Z OKRESU STUDIÓW?

Okres integracji studentów całego roku. To także koledzy i koleżanki – osoby niezwykle utalentowane, o niesamowitych zainteresowaniach, z którymi rozmowy były zawsze rozwijające. Na tych studiach przekonałam się, że marzenia z dzieciństwa są osiągalne, że szanse na ich realizację są na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko korzystać z tego, co daje uczelnia i życie. To niewątpliwie kierunek, który rozszerza horyzonty i pozwala opanować wiedzę z wielu bardzo różnych dziedzin.

Instytut Historii
. ul. Kurta Obitza 1