31 Grudnia 2023

Aktualności


Obchody Roku Mikołaja Kopernika, zakończenie kilku ważnych inwestycji i wiele mniejszych oraz większych sukcesów pracowników i studentów UWM. Rok 2023 przechodzi do historii, ale społeczność akademicka na pewno będzie go dobrze pamiętać.

 

Styczeń

Inscenizacja obrony zamku w Olsztynie

 

 • Na UWM odbyła się kolejna Noc Biologów. W programie kortowskiego wydarzenia znalazło się ponad 70 zajęć – w kontakcie bezpośrednim oraz online.

 • Prof. Andrzej Grzybowski z Wydziału Lekarskiego został wybrany na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Badań Wzrokowych i Okulistycznych (EVER) – największego europejskiego okulistycznego towarzystwa naukowego.

 • Prof. Ryszard Źróbek z Wydziału Geoinżynierii UWM został powołany przez ministra inwestycji i rozwoju do komisji odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców majątkowych. To już jego trzecia kadencja w tej komisji.

 • Dwa i pół miliona złotych dodatkowej subwencji otrzymał Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM. To inwestycja w najlepsze ośrodki weterynaryjne w Polsce, a jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego kraju.

 • Diana Maniak-Brzezińska, wykładowczyni w Katedrze Pielęgniarstwa w Szkole Zdrowia Publicznego UWM oraz pielęgniarka w szpitalu dziecięcym w Olsztynie, już po raz drugi znalazła się w finale konkursu królowej Sylwii.

 • Na styczniowym posiedzeniu Senatu UWM rektor wręczył nominacje nowym przewodniczącym rad dyscyplin naukowych.

Luty

 • Prof. Jerzy Wilde z Katedry Drobiarstwa i Pszczelnictwa UWM został doceniony medalem im. prof. Tadeusza Vetulaniego za wieloletnią pracę na rzecz zachowania bioróżnorodności gatunkowej pszczoły miodnej w kraju i za granicą. Medal przyznają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu naukowcom i praktykom szczególnie zasłużonym w działaniach na rzecz bioróżnorodności zwierząt gospodarskich.

 • Rektorzy trzech uczelni – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – otworzyli 19 lutego w Toruniu Światowy Kongres Kopernikański. Wykład inaugurujący ŚKK wygłosił gość specjalny, prof. Phillip James Edwin Peebles, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2019 roku za osiągnięcia w dziedzinie kosmologii fizycznej.

Otwarcie ŚKK w Toruniu

 

 • Prof. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska oraz dr hab. Magdalena Zielińska, prof. UWM z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Wydziale Geoinżynierii UWM otrzymały Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w kategorii zespołowej za rok 2022. Odebrały ją 19 lutego podczas Gali Nauki Polskiej.

 • Rektor UWM ogłosił pierwszy konkurs na Otwarty Budżet Akademicki. Na realizację pomysłów zgłoszonych w 2023 roku do niego przeznaczył 500 tys. zł. Zwyciężyły dwie propozycje: studencka – pole do gry w disc golfa oraz pracownicza – zielone wiaty rowerowe.

 • W czwartek 23 lutego w bibliotece UWM odbył się pierwszy Speed Friending, czyli spotkanie, którego celem było umożliwienie studentom szybkiego poznania się. Przyszło na nie ponad 100 osób. Był to wspólny pomysł Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego oraz Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”.

 • PKP S.A. i PKP Informatyka spółka z o.o. oraz UWM podpisały 23.02. trójstronną umowę o współpracy. Jej zakres to organizacja i realizacja praktyk dla studentów Wydziału Matematyki i Informatyki, a także prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych oraz edukacyjnych.

 

Marzec

 • Prof. Renata Marks-Bielska z Wydziału Nauk Ekonomicznych znalazła się w „Złotej dziesiątce” plebiscytu „Kobieta sukcesu Warmii i Mazur”.

 • Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM zorganizowała I Ogólnopolskie zawody z medycyny ratunkowej psów i kotów. Wygrał je zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 • Prof. Mariusz Rutkowski, językoznawca i dziekan Wydziału Humanistycznego, został członkiem Prezydium Rady Języka Polskiego, która działa przy Polskiej Akademii Nauk.

 • UWM podpisał umowę o współpracy z bankiem Santander. Jej cel to rozwijanie idei zrównoważonego rozwoju, kompetencji biznesowych i miękkich. Bank ufundował ponadto stypendia dla studentów i pracowników naukowych.

 • W dniach 13-19 marca 2023 na UWM odbył się pierwszy Tydzień Mózgu 2023. To akcja globalna, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej funkcjonowania i budowy mózgu. Zajęcia były przeprowadzone dla osób dorosłych i studentów oraz młodzieży szkolnej i przedszkolaków.

 

Uczestnicy Dnia Mózgu

 

 • Pięcioro pierwszych studentów germanistyki na Wydziale Humanistycznym UWM otrzymało stypendia Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów. Wynoszą one 500 euro na semestr. Stypendia trafiły do: Weroniki Czerwińskiej, Nikoli Petniunas i Zuzanny Sekuły z I roku studiów licencjackich oraz Natalii Ankowskiej i Mateusza Duchlińskiego z I roku studiów magisterskich.

Kwiecień

 • Aleksandra Lisowska, biegaczka długodystansowa, zawodniczka klubu AZS UWM, mistrzyni Europy w maratonie zdobyła tytuł Sportowca Roku podczas Gali Sportu 2023 zorganizowanej przez urząd marszałkowski. Klub AZS UWM Olsztyn został ponownie najwyżej sklasyfikowanym klubem sportowym Warmii i Mazur.

 • Laureatką Stypendium Naukowego im. Marka Baumana w 2023 r. została Weronika Radziulewicz – studentka ekonomii menedżerskiej i doradztwa biznesowego, także absolwentka zarządzania. Weronika jest sołtyską w Szymonce w gminie Ryn.

 • Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zostali wyróżnieni laurem „Najlepszym z Najlepszych”, czyli nagrodą marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Członkowie koła Kocuria
Fot. Archiwum prywatne

 

 • Męska drużyna piłki siatkowej UWM zajęła 4. miejsce w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski. Z Poznania przywiozła także złoty medal w klasyfikacji uniwersytetów. Studentki wróciły do Kortowa z brązem dla najlepszych drużyn uniwersyteckich.

Maj

 • Dariusz Waldziński, zmarły w 2011 r. nauczyciel akademicki i samorządowiec, został patronem elbląskiego terminala portowego. Był związany z UWM od 2002 r. Pracował na Wydziale Nauk Ekonomicznych, pełniąc m.in. funkcję prodziekana. Prowadził wykłady dla studentów ekonomii, zarządzania, a także polonistyki, edukacji artystycznej i teologii.

 • Dwa medale zdobyły reprezentantki UWM z Wydziału Nauki o Żywności na 23. Międzynarodowym Konkursie Sensorycznym Oceny Produktów Mleczarskich w La Roche Sur Foron we Francji (16.05.). To nie pierwszy sukces studentów UWM w tym prestiżowym konkursie.

 • Laureatami pierwszej edycji rektorskich nagród za działalność społeczną na rzecz uczelni zostało 26 studentów, a za osiągnięcia sportowe – 28 osób mogących się pochwalić świetnymi wynikami w sporcie.

 • Odbył się pierwszy na UWM Dzień Dobrostanu. W piątek 19 maja zorganizowano warsztaty rozwojowe, pracę z ciałem w ruchu, relaksację z wykorzystaniem dźwięku i oddechu oraz różne aktywności nad Jeziorem Kortowskim.

 • Inż. Bartosz Banaszak, student rolnictwa na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM, zajął drugie miejsce w studenckim konkursie naukowym Agro Games, organizowanym przez samorząd studencki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 • Wykładowcy UWM po raz trzeci wywalczyli złoty medal na Mistrzostwach Polski Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej, które w dniach 19-21 maja odbyły się w Gdańsku.

 • W dniach 24-27 maja na UWM odbyła się 62. Kortowiada. Na scenie wystąpiło 16 gwiazd. Po raz pierwszy zorganizowano uniwersytecką strefę spotkań. Jej gospodarzami byli redaktorzy naczelni mediów uniwersyteckich, a wśród gości znaleźli się m.in. Radek Kotarski i Karol Wójcicki oraz kortowiadowi artyści. Zaproszenie do strefy przyjęli także naukowcy i studenci z UWM: dr inż. Wioleta Chajęcka-Wierzchowska, lek. wet. Remigiusz Gałęcki, dr Jacek Sobota, mgr inż. Tomasz Krzywicki, dr Piotr Markiewicz i przewodnicząca koła suicydologów Olga Michalik. O dobre humory zadbali także stand-uperzy. Kortowiadowy Bój Wydziałów zakończył się zwycięstwem Wydziału Nauk Technicznych.

Kortowiada 2023

 

 • Michał Ostrowski, absolwent filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym UWM, zdobył Wawrzyn Czytelników za książkę pt. „Młynarski. Światowe życie”.

 • Trzecie miejsce zajęli studenci z Collegium Medicum UWM w Mistrzostwach Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny, które przeprowadzono w Zielonej Górze w dniach 19-20 maja. Studenci UWM to Mistrzowie Polski z 2019 r.

 • Cztery Diamentowe Dyplomy zdobyła Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM za leczenie pacjentów z udarami mózgu w 2022 r. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Europejską Organizację Udarową. Wręcza je co roku na dorocznej konferencji podsumowującej najnowsze osiągnięcia nauki i praktyki w dziedzinie leczenia udarów mózgu. Tegoroczna konferencja odbyła się między 24 a 26 maja w Monachium.

 • 31 maja w Centrum Konferencyjnym UWM celebrował swe święto. Jednym z jego wydarzeń było nadanie tytułu doktora honoris causa UWM prof. Marii Siemionow, wybitnej specjalistce w dziedzinie chirurgii i transplantologii. Prof. Danuta Kruk – fizyk kwantowy z Wydziału Nauki o Żywności otrzymała statuetkę Nicolaus Copernicus.

 

Czerwiec

 • Ponad 700 identyfikujących się z polską kulturą medyków z całego świata wzięło udział w IV Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich i połączonym z XI Kongresem Polonii Medycznej. Dzielili się swoimi doświadczeniami i dyskutowali o wyzwaniach współczesnej medycyny. Było to jedno z wydarzeń Roku Kopernikowskiego.

 • Podczas czerwcowej, ogólnopolskiej konferencji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dr hab. Kamil Kowalczyk, prof. UWM, kierownik Katedry Geoinformacji i Kartografii UWM, otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii”.

 • W Kortowie w dn. 12-14.06. odbył się LOFAR Family Meeting – konferencja naukowa, podczas której spotykają się radioastronomowie z całego świata, wykorzystujący w swoich badaniach wyniki obserwacji wykonanych radioteleskopem LOFAR. Tegoroczna – pierwsza na UWM wpisała się w obchody Roku Kopernikowskiego.

 • W 12. edycji światowego rankingu CWUR UWM znalazł się na 1525 miejscu, co w praktyce oznacza, że nie tylko umocnił swoją pozycję (w wydaniu 2022-2023 był na 1537 miejscu), ale jest też jedną z 7,5 proc. najlepszych uczelni ocenianych przez twórców listy. W zestawieniu najlepszych polskich uniwersytetów klasycznych ujętych w CWUR, nasz Uniwersytet zajmuje 9. miejsce.

 • 520 prac z kilkudziesięciu krajów wpłynęło na międzynarodowy konkurs plakatu, ogłoszony przez UWM z okazji Roku Kopernika. Pięcioosobowe międzynarodowe jury przyznało 12 nagród.

 • Drużyna UWM osiągnęła historyczny wynik w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn – wywalczyła srebrny medal.

 • Od 21 czerwca w Centrum Konferencyjnym UWM przez cztery dni trwała olsztyńska części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Uczestniczyli w nim naukowcy i ludzie, którym zależy na wymianie wiedzy i refleksji na temat wielkiego astronoma oraz sposobów ochrony pamiątek po nim.

ŚKK w Olsztynie

 

Lipiec

 • Sześciu pracowników UWM otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2023 r. Są to: dr Aleksandra Mówińska z Wydziału Lekarskiego, dr inż. Rafał Kaźmierczak z Wydziału Geoinżynierii, dr Edyta Kaczorek-Łukowska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, mgr inż. Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz dr Jarosław Bujny i mgr Jakub Paulskin – obaj z Wydziału Sztuki UWM.

 • Funkcję dyrektora Filii UWM w Ełku zaczął pełnić dr Marcin Radziłowicz.

Dr Marcin Radziłowicz

 

 • UWM podpisał umowę o współpracy z Państwową Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego, dzięki której absolwenci kierunku doradztwo podatkowe będą zwolnieni z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego.

 • Praca magisterska Anny Majer – absolwentki prawa, napisana pod kierunkiem prof. Adama Bieranowskiego z Wydziału Prawa i Administracji, została wyróżniona przez prezesa UOKiK w konkursie na najlepszą pracę magisterską dot. ochrony konkurencji i ochrony konsumentów.

 • Coco i Luna – tak się nazywają od 14 lipca dwie sympatyczne alpaki z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Imiona wybrała dla nich po długich i burzliwych obradach wydziałowa komisja nazewnicza. Propozycje ok. 130 imion nadesłało ok. 60 osób.

 • Mgr Piotr Jachimowicz – doktorant na Wydziale Geoinżynierii UWM, student Szkoły Doktorskiej UWM otrzymał jako jeden ze 100 najwybitniejszych młodych naukowców polskich stypendium programu Start 2023 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród stypendystów jest też Natalia Płatosz, absolwentka biologii na UWM, która zajmuje się badaniami nad żywnością w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

 • Studenci budownictwa UWM, członkowie olsztyńskiego oddziału Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa wyremontowali w lipcu Ośrodek Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Olsztynie. Pracowało przy tym 7 studentów i aż 11 studentek, po II i III roku budownictwa.

Sierpień

 • W Kortowie rozpoczął się remont Domu Studenckiego nr 10. Stanie się on akademikiem o podwyższonym standardzie przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami.

 • Konrad Bukowiecki kulomiot z klubu AZS UWM wywalczył w chińskim Chengdu złoty medal 31. Letniej Uniwersjady.

 • Uroczysta gala oficjalnie zainaugurowała 31 sierpnia działalność Kortosfery – Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM. To wyjątkowe miejsce w regionie, którego nadrzędną misją jest popularyzacja nauki. Budowa Kortosfery zaczęła się w marcu 2019 r. i kosztowała ok. 33 mln zł, z czego 16,6 mln zł pochodzi z funduszy europejskich. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 2,6 tys. m k., z czego przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 1,7 tys. m kw.

Otwarcie Kortosfery

 

Wrzesień

 • Prowadzenie wspólnych badań naukowych oraz praktyki i staże dla studentów – to główne założenia umowy o współpracy, którą UWM podpisał z Przedsiębiorstwem Usługowo-Handlowym Chemirol. Zajmuje się ono m.in. dystrybuowaniem środków ochrony roślin oraz nawozów, a także handlem zbożem. Do tej pory Wydział Rolnictwa i Leśnictwa UWM współpracował z nim okazjonalnie.

 • Prof. Bogdan Włodarczyk, który przez ostatnie lata kierował Akademią Biznesu UWM, został nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Naukowiec związany jest z Wydziałem Nauk Ekonomicznych UWM.

 • Przez najbliższe trzy lata pracą Fundacji ŻAK będzie kierować dr Tomasz Wierzejski. Wykładowca z Wydziału Nauk Ekonomicznych obowiązki prezesa zamierza łączyć z funkcją prodziekana WNE.

 • Na Uniwersytecie odbyła się międzynarodowa konferencja "Innowacyjna żywność wysokiej jakości dla zdrowia społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju – zintegrowany program rozwoju badań naukowych i innowacji w zakresie nauk rolniczych i weterynaryjnych”. To podsumowanie projektu realizowanego z programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID).

 • Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło w dniach 16-17 września Kortowo, aby uczestniczyć w 8. edycji Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Ogólnopolskie Święto Sera zorganizowali po 4-letniej przerwie pracownicy Wydziału Nauki o Żywności.

 • Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki rozpoczęły się 20 września i trwały trzy dni. W tym czasie w kampusie odbyły się dziesiątki spotkań, wykładów, warsztatów i innych inicjatyw, których celem było przekonanie wszystkich uczestników, że każdy z nas ma w sobie moc tworzenia i odkrywania.

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki 2023

 

Październik

 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie po raz dwudziesty piąty zainaugurował rok akademicki. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 2 października. Tego dnia do grona społeczności akademickiej dołączyli nie tylko pierwszoroczni studenci, ale także nowy Honorowy Profesor UWM – prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, dr h.c. mult. z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

 • Dokładnie trzy lata po wmurowaniu aktu erekcyjnego została otwarta nowa siedziba Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji. Koszt jej realizacji to ponad 70 mln zł. Połowa tej kwoty to wsparcie ministerialne. Naukę w nowym budynku rozpoczęło 1 października w sumie 6 tys. studentów.

Otwarcie nowej siedziby WNS i WPiA

 

 • Po 56 latach istnienia kortowska weterynaria zaczęła kształcenie studentów w języku angielskim. Historyczna pierwsza grupa angielskojęzyczna liczy 12 osób, w tym dwie Polki, jednego Kanadyjczyka, Irlandkę i Ukrainki.

 • Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podpisano list intencyjny dotyczący powstania sieci Centrów Doskonałości Danych. Jej zadaniem będzie zbieranie i opracowywanie danych - zarówno na użytek naukowo-badawczy, jak i publiczny.

 • Na Domu Studenckim nr 8 pojawił się drugi z kortowskich murali. Nawiązuje do wyjątkowego otoczenia, w którym społeczność UWM studiuje i pracuje. Jego autorką jest Małgorzata Śpiewak, graficzka z Centrum Marketingu i Mediów UWM. Jest ona także autorką pierwszego muralu, który przedstawiał wyobrażenie Kopernika jako współczesnego studenta UWM.

 • UWM został uhonorowany statuetką Żagle Warmii i Mazur przyznawaną przez samorząd województwa instytucjom przyczyniającym się do rozwoju gospodarki regionalnej oraz przestrzegającym zasad odpowiedzialnego biznesu.

 • Ewa Kupcewicz, wicedyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego UWM, została pierwszą pielęgniarką w województwie warmińsko-mazurskim, która może pochwalić się stopniem naukowym doktora habailitowanego. Zdobyła go na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.

 • Powstała Baza Wiedzy UWM. Gromadzi ona wszystkie najważniejsze informacje o Uniwersytecie w jednym miejscu. Służy do zarządzania wiedzą i materiałem badawczym uczelni, a także tanowi centralny system ewidencji, archiwizacji i upowszechniania efektów działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej pracowników oraz doktorantów. Zarządza nią Biblioteka Uniwersytecka.

 • Dwa dęby rosnące na terenach UWM wpisała Rada Miasta Olsztyna do rejestru pomników przyrody. Jeden rośnie na tyłach Wydziału Bioinżynierii. Ma 302 cm obwodu, co może świadczyć o tym, że rośnie od ok. 200 lat. Drugi ma 420 cm obwodu, więc może liczyć 250 lat. Rośnie w Pozortach przy ul. Nowaka we wjeździe do parku.

 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu 21 października UWM otworzył drzwi do pałacu w Łężanach. Na zaproszenie Uniwersytetu budynek zwiedzało kilkadziesiąt osób.

 • Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" świętował swoje 55-lecie.

 • UWM dołączył do grona niemal tysiąca szkół wyższych przestrzegających Magna Charta Universitatum, czyli zobowiązujących się do wypełniania swojej misji w zgodzie z najważniejszymi wartościami akademickimi. Podpis pod dokumentem 25 października 2023 r. złożył prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

 

Listopad

 • Aż dwie prestiżowe nagrody zdobyła książka habilitacyjna pt. „Pojęcie i funkcje przymusu psychicznego w prawie karnym” dr hab. Marty Romańczuk-Grąckiej z Wydziału Prawa i Administracji. Jedną przyznał jej naukowo-badawczy Instytut Wymiaru Sprawiedliwości działający przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Drugą – miesięcznik „Państwo i Prawo” afiliowany przy Komitecie Nauk Prawnych PAN, organizator ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych.

 • Dr hab. Renata Makarewicz, prof. UWM z Wydziału Humanistycznego została zaproszona do Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego. Profesor Makarewicz prowadzi badania w zakresie lingwistyki edukacyjnej.

 • Rada X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości przyznała UWM Polską Nagrodę Innowacyjności 2023 za promowanie działalności uczelni i zaznaczania jej obecności w obszarach związanych z biznesem, a także propagowanie przedsiębiorczości i innowacyjności.

 • Wydział Medycyny Weterynaryjnej drugi rok z rzędu zanotował awans w szanghajskim światowym rankingu dyscyplin akademickich (GRAS). Został sklasyfikowany w przedziale 101-150 (poprzednio w przedziale 151-200). Ponadto UWM został sklasyfikowany w zakresie nauk rolniczych, co oznacza, że powód do dumy mają także Wydział Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydział Bioinżynierii Zwierząt.

 • Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski przyjął 20 listopada oficjalne gratulacje z rąk przedstawicieli Times Higher Educations odpowiedzialnych m.in. za przygotowanie rankingu THE World University Rankings 2024. W zestawieniu tym nasz Uniwersytet sklasyfikowano w przedziale 1501+.

Laureaci nagrody Pro Juvenes
Fot. Jan Okliński

 

Grudzień

 • Nagrodę Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymali prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz – dyrektorka Instytutu Sztuk Pięknych oraz mgr Wojciech Dzieszkiewicz, doktorant UWM.

 • Rozpoczął się przewidziany na dwa lata remont kapitalny Katedry Geodezji.

 • Pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej zaprezentowali kolejną nietuzinkową choinkę. Tym razem została ona wykonana z 2200 rulonów gazet i miała niemal cztery metry wysokości.

 • Ponad pół tysiąca osób przyszło do Centrum Konferencyjnego UWM 6 grudnia na Koncert Charytatywny – Gramy dla Oli, podczas którego zbierano fundusze na leczenie pracownicy UWM Aleksandry Kacprzyk. Tak wielkiej mobilizacji serc na UWM jeszcze nie było.

Stanisław Soyka i Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka
 • Poznaliśmy wyniki drugiego QS World University Rankings: Sustainability,  światowego rankingu, który ocenia zaangażowanie uczelni w działania związane ze zrównoważonym rozwojem. UWM po raz pierwszy trafił do tego zestawienia. Debiut okazał się udany, bo znalazł się w przedziale 761-770, co daje mu jednocześnie 8. miejsce wśród wszystkich 20 polskich uczelni w nim sklasyfikowanych.

 • Współdziałanie na rzecz rozwoju oraz popularyzacji nauki, kultury i życia artystycznego Olsztyna i regionu to główny cel porozumienia o współpracy między UWM a Filharmonią Warmińsko-Mazurską. Porozumienie o współpracy podpisali 12 grudnia prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM oraz Janusz Ciepliński, dyrektor filharmonii.

opr. lek, dbp

Rodzaj artykułu